V medziročnom porovnaní sú pohonné látky na slovenských čerpacích staniciach lacnejšie ako vlani v takomto období. Benzíny sú lacnejšie o 12 až 13 % a nafta až o 21 %. V najbližšom období by sa však ceny na slovenských pumpách mohli zvyšovať. Všetko však bude záležať od vývoja svetových cien ropy. Nateraz je podľa analytičky 365.bank Jany Glasovej dosť ťažké prognózovať vývoj cien ropy a pohonných látok.
„Ak si ropa udrží rastúci trend nad 80 – dolárovou hladinou, tak budeme zrejme svedkami zdražovania aj na našich čerpacích staniciach. Ak ale na trhoch prevládnu obavy z ekonomickej recesie a ropa opäť klesne pod 80 amerických dolárov za barel, tak aj ceny benzínov zamieria smerom nadol,“ povedala pre agentúru SITA Glasová.
Podľa najaktuálnejších údajov Štatistického úradu SR, za 29. týždeň 2023 sa liter 95-oktánového benzínu predával za priemernú cenu 1,589 eura. V týždňovom porovnaní sa tak jeho cena takmer nezmenila. Liter 98-oktánového benzínu zotrval taktiež takmer bez zmeny a dosiahol úroveň 1,780 eura. Rovnako na tom bola aj nafta, ktorá taktiež vzrástla len o zanedbateľných 0,1 % na úroveň 1,475 eura za liter.
Zhruba od konca mája až po začiatok júla sa ceny ropy Brent hýbali v rozpätí 72 až 77 dolárov za barel. Následne ale začali postupne rásť a minulý týždeň sa hýbali od 82 po 85 dolárov za barel. V úvode minulého týždňa Brent mierne klesol v nadväznosti na očakávané zvýšenie úrokových sadzieb zo strany Európskej centrálnej banky. Od utorka ale už ceny ropy opäť rástli, pričom prekročili aj 83 dolárov za barel a v závere týždňa atakovali 85 – dolárovú hranicu.
„Smerom nahor ropu už dlhšiu dobu tlačí hlavne rozhodnutie kartelu OPEC+, ktorý od augusta obmedzí jej produkciu aj export. To vyvoláva obavy zo slabšej ponuky na ropnom trhu. Okrem toho, rast cien ropy podnecujú aj vyjadrenia čínskej vlády o tom, že podnikne kroky na podporu ekonomiky, zlepšenie spotreby a kúpnej sily obyvateľov. To by mohlo znamenať rast dopytu po rope. Čína je totiž jedným z najväčších spotrebiteľov tejto komodity na svete,“ dodala Glasová.
Na druhej strane výraznejšiemu zdražovaniu ropy bránia podľa nej obavy z ekonomického spomalenia v USA, Európe aj v Číne, čo by znamenalo slabší dopyt po rope. „Obavy vyvoláva aj pretrvávajúca vysoká inflácia, v dôsledku ktorej centrálne banky pokračujú vo zvyšovaní sadzieb a brzdení dopytu,“ konštatovala Glasová.