Lietanie sa môže už čoskoro zásadne zmeniť. Niektoré letiská a letecké spoločnosti už testujú nástup na palubu pomocou biometrie a odbavenie bez akýchkoľvek papierov. A ak sa ambiciózne plány Medzinárodnej organizácie pre civilné letectvo (ICAO) zrealizujú, s klasickými palubnými lístkami sa možno definitívne rozlúčime, píše Euronews.
Cieľom ICAO je zavedenie digitálneho cestovného dokladu, ktorý bude uložený priamo v smartfóne cestujúceho. V kombinácii s rozpoznávaním tváre by mohol nahradiť fyzické dokumenty počas celej cesty letiskom – od odovzdania batožiny až po nástup do lietadla.
Digitálna identita budúcnosti
Cestujúci by si stiahli takzvaný „journey pass“ – digitálny sprievodca cestou, ktorý sa v reálnom čase aktualizuje pri zmene letu, meškaní či zrušení. Pilotné projekty už bežia vo Fínsku, na letisku Changi v Singapure, aj v Amsterdame, kde už v roku 2019 začali testovať rozpoznávanie tváre pri nástupe na palubu. Ryanair dokonca plánuje od novembra úplne zrušiť papierové palubné lístky.
Dôvodom je efektívnejšie odbavovanie a nižšie náklady, najmä v čase, keď sa globálne cestovanie po pandémii opäť rozbieha. Podľa Medzinárodnej asociácie leteckej dopravy (IATA) má počet pasažierov do roku 2040 vzrásť na 8 miliárd ročne – a to si vyžaduje rýchlejšie a modernejšie procesy.

Okrem pohodlia ide aj o bezpečnosť. ICAO tvrdí, že digitálna identita môže pomôcť v boji proti podvodom s dokladmi a obchodovaniu s ľuďmi. Biometrické dáta sú totiž unikátne pre každého človeka a systém tak ponúka vyššiu presnosť než tradičné dokumenty.
Nie všetci sú však nadšení. Kritici varujú pred možným zneužitím údajov, nedostatočnou ochranou súkromia a nedostatkom transparentnosti. Technologické firmy, ako napríklad Amadeus, sa snažia cestujúcich uistiť – ich systémy vraj mažú osobné údaje do 15 sekúnd po kontakte s odbavovacím miestom.
Zavedenie digitálneho dokladu však nebude povinné. Každá krajina sa môže rozhodnúť sama. No jedno je isté – mobil a tvár sa možno už čoskoro stanú jediným potrebným lístkom na palubu.