Umelá inteligencia dnes už dokáže všeličo. Rýmovať básničky, skladať pesničky, generovať obrázky ľudí so zmutovanými prstami a ktovie, možno za nás teraz píše aj tento článok. No je schopná zachrániť niekomu život? Tento muž tvrdí, že áno – údajne ho totiž zachránila práve jemu.
John Junior, ktorého mnohí poznajú pod prezývkou The Duckman, je 34-ročný britský aktivista šíriaci osvetu o duševnom zdraví. Okrem syndrómu krátkej nohy, Klinefelterovho syndrómu a artritídy trpí aj kopou psychických ochorení. Po smrti otca mu lekári v roku 2018 diagnostikovali úzkostnú poruchu a OCD.
Roky čakal na terapiu
Kde zlyhalo britské zdravotníctvo, tam zasiahla umelá inteligencia. John strávil roky na čakacej listine a zúfalo tŕpol, kedy mu NHS (National Health Service) konečne priradí psychológa. „S úzkosťami som bojoval už v puberte, po otcovej smrti sa to však ešte zhoršilo,“ vysvetľuje. Z pohľadu NHS ale jeho stav taký urgentný nebol a pomoc odborníka ostávala v nedohľadne.
„Trpím sociálnou fóbiou a panickým strachom z chorôb. Obe sa vyznačujú kopou symptómov, ako fyzickými, tak aj psychickými. Je skutočne vyčerpávajúce, keď sa ma môj mozog snaží presvedčiť o niečom, čo nie je pravda. Napríklad, že za chvíľu dostanem infarkt,“ opisuje John svoju neľahkú situáciu.
Útočisko našiel práve v písomných rozhovoroch s umelou inteligenciou, ktorej sa môže zveriť so všetkými svojimi problémami. Johna často prepadávali myšlienky na samovraždu, tieto rozhovory ich však pomáhajú zahnať. „Umelá inteligencia mi zachránila život,“ hovorí otvorene. Bude takto vyzerať budúcnosť v zdravotníctve?