Nedeľa 2.10.2022
sk
Levoslav
cz
Olívie, Oliver
, Olivia

Burrito sa ti už viac nerozpadne. Študenti vytvorili jedlú lepiacu pásku

Veda by v prvom rade mala uľahčovať ľuďom život.


Vždy je super, keď vedci objavia nejaké nové hviezdy alebo doposiaľ neznáme živočíchy žijúce na dnách oceánov. Ešte lepšie však je, keď sa vedcom podarí aplikovať poznatky takým spôsobom, ktorým vyriešia každodenný problém bežných ľudí.

Pri jedení plnených placiek býva jednou z najťažších úloh totálne sa nezababrať omáčkou, ktorá napriek našej najväčšej snahe začne zvnútra vytekať. Kiežby sa dalo palacinku/pitu/burrito jednoducho zalepiť a zabezpečiť tak, aby sa nerozpadla a jej obsah nevytiekol.

Každý problém má svoje riešenie

Študenti z Johns Hopkins University v americkom Marylande nezostali pri snívaní a rozhodli sa tento dlhoročný problém vyriešiť. Skupinka účastníkov workshopu zvaného Engineering Design Day predstavila technológiu, vďaka ktorej môže byť konzumácia burrito placiek omnoho čistejším zážitkom.

Tastee Tape Team/Johns Hopkins University

Riešenie, s ktorým prišli, je v podstate veľmi jednoduché a zároveň veľmi geniálne. Študenti odborov chemických a biomolekulárnych vied predstavili produkt zvaný Tastee Tape – lepiacu pásku, ktorá sa dá jesť. Prečo už dávno nie je v každom obchode?

Nebolo to ľahké

Ako vytvoriť dobrú jedlú lepiacu pásku? Musíš vytvoriť dobrú pásku, dobré lepidlo a musíš zaistiť, že obe súčasti sú bezpečné a vhodné pre konzumáciu. Presne tak študenti opisujú proces tvorby, počas ktorého hľadali jedlé alternatívy lepidiel a pružných a pevných materiálov, vhodných na pásku.

Plán neznie zložito, jeho prevedenie však zabralo niekoľko mesiacov poctivej práce a náročnej analýzy jednotlivých ingrediencií. Keďže si tím študentov chce Tastee Tape nechať patentovať, presné zloženie finálneho produktu odmieta prezradiť. Všetko sú to vraj látky, ktoré sa úplne bežne vyskytujú aj v iných potravinách.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť