Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 9.12.2022
sk
Izabela
cz
Vratislav
Zdroj: ©Shutterstock

Bývalí trestanci sa podelili o mrazivé tajomstvá spoza brán väznice

Aký kontraband má za mrežami cenu zlata a čo sa nikdy nehovorí nahlas?

Filmy väčšinou nie sú hodnoverným odrazom života za mrežami, takže ak chceš vedieť, ako to chodí v tých skutočných väzeniach, si na správnom mieste. Bývalí trestanci sa totiž nedávno na Reddite podelili o tajomstvá z basy, ktoré ostávajú pre ľudí vonku často zahalené tajomstvom. Tie najzaujímavejšie z nich sme zozbierali v tomto článku.

1. Rok a pol vo väznici s maximálnym stupňom stráženia. Zdravotná starostlivosť je výsmech. Pri vstupe ti zabavia všetky lieky, aby si ich nemohol nejako zneužiť, a je im úplne jedno, že ich berieš už roky a máš na to dôvod. Očakáva sa, že ako trestanec to proste vytrpíš.

2. Prdy sa splachujú. Cirkulácia vzduchu v cele je prakticky nulová a každý smrad sa tam drží celé hodiny. Keď cítiš, že to na teba ide, sadneš si na záchod a rovno to spláchneš.

3. Väzenie nie je zadarmo. Po prepustení ti príde účet, ktorý treba uhradiť, a to aj napriek tomu, že si počas odpykávania svojho trestu pracoval. Aj to je jeden z dôvodov, prečo sa niektorí väzni chcú po prepustení dostať čo najrýchlejšie späť. S takou minulosťou ich nikto nezamestná, a tak prakticky nemajú inú možnosť.

4. Niektorí väzni sú neskutočne hlúpi. Sedel som s niekoľkými chlapmi (nie jedným, niekoľkými!), ktorí neverili na existenciu dinosaurov.

Shutterstock

5. Bola som v ženskej väznici, moja skúsenosť je teda trochu iná. Vložky a tampóny mali cenu zlata. Počula som, že v mužských väzniciach sú cigarety vlastne mena, u nás to isté platí o hygienických produktoch. Pamätám si, ako sa raz niekomu podarilo prepašovať dnu balík plienok. Týždeň sme ju uctievali ako kráľovnú, pretože sa z nich dali vyrobiť desiatky provizórnych vložiek.

6. Väzenie nie je miesto – je to spôsob myslenia a životný štýl. Veľa bývalých trestancov od neho nevie upustiť ani roky po prepustení a ja som toho priamym príkladom. Som vonku už šesť rokov a stále existujú veci, ktoré mi pripomenú časy v base a automaticky ma hodia do módu „buď v pozore“. Vraj za to môže PTSD, ale ešte som nenabral odvahu prekonzultovať to s psychológom.

Mohlo by ťa zaujímať:

Ktorá pizza je na Slovensku najobľúbenejšia? Takto ste rozhodli 

7. O dátume prepustenia sa nikdy nerozpráva nahlas. NIKDY. Existujú psychopati, čo by sa do teba naschvál pustili, len aby si ich zmlátil a ostal. Väčšinou sú to tí s doživotím, ktorí proste nemajú čo stratiť.

8. Basa je neskutočná nuda. Človek stále len čaká. Najprv na súd, potom na rozsudok, potom na deň, keď ho konečne pustia. Je to ten druh nudy, ktorý si človek vonku nedokáže ani len predstaviť, a zároveň ten druh nudy, ktorý už nikdy v živote nechcem zažiť.

Shutterstock

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Michaela Molnárová
Som také ukecané malé pivo, ktoré miluje zvieratká a za trojuholník vegánskej pizze by ťa pokojne aj prešlo traktorom. Neriskuj. Na EMEFKA tvorím už nejaký ten piatok, preto v mojom portfóliu nájdeš naozaj všeličo. Mojou špecialitkou sú vzťahové záležitosti, mužsko-ženské peripetie a ľudské príbehy, ale pred nejakým tým internetovým virálom tiež nebudem utekať
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť