Eric Schmidt, bývalý výkonný riaditeľ technologického giganta Google, prišiel s pozoruhodným vyhlásením ohľadom budúcnosti programátorskej profesie. Podľa jeho názoru by umelá inteligencia (AI) mohla nahradiť prevažnú väčšinu programátorov už v nasledujúcom roku. Túto informáciu priniesla TASR na základe správy agentúry TASS.
Na konferencii AI+ Biotechnology, ktorá sa konala 10. apríla vo Washingtone, Schmidt verejne vyjadril presvedčenie: „Ako odvetvie sme presvedčení, že v priebehu nasledujúceho roka bude drvivá väčšina programátorov nahradená programátormi na báze umelej inteligencie.“
Tento technologický miliardár očakáva rapídne zdokonaľovanie modelov AI. To im umožní vykonávať čoraz viac špecializovaných úloh, v súčasnosti vyhradených len pre ľudskú inteligenciu. Schmidt tiež predpokladá, že v priebehu budúceho roka budú programy AI schopné riešiť komplexné matematické problémy na úrovni najlepších absolventov univerzít.

Budúcnosť AI a jej potenciálne riziká
Schmidt ďalej predpovedá významný míľnik, ktorý by mohol nastať už v roku 2027. Vtedy už systémy AI začnú samostatne vylepšovať svoj vlastný kód a zdokonaľovať sa bez priameho ľudského zásahu. Bývalý riaditeľ Google tiež očakáva, že v období rokov 2028 až 2030 dokážu modely umelej inteligencie konkurovať svetovej špičke vo fyzike, matematike, literatúre aj umení.
Technologický vývoj podľa Schmidta napreduje takým rýchlym tempom, že do roku 2031 môže AI dosiahnuť štádium „umelej superinteligencie“. V tomto štádiu najlepšie programy definitívne prekonajú ľudské schopnosti, budú fungovať úplne autonómne a zdokonaľovať sa bez akéhokoľvek ľudského prispenia.
Schmidt však zároveň vyjadril znepokojenie nad absenciou jednotného regulačného rámca pre technológie umelej inteligencie. To podľa neho predstavuje významné riziko pre budúcnosť ľudstva.