Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 28.11.2022
sk
Henrieta
cz
René
, Renée

Trh s nehnuteľnosťami na prenájom sa za posledné dva roky úplne zbláznil. Majitelia nadobudli pocit, že nové parkety a plastové okná znamenajú kompletnú rekonštrukciu a bytu chtiví podnájomníci im to absolútne žerú.

V preklade do reči bežných smrteľníkov to znamená, že výška mesačného nájmu za kuticu o výmere dva metre štvorcové sa pohybuje v okolí štyroch stoviek. Akože eur. Akože vážne.

Práve táto skutočnosť je jedným z hlavných dôvodov, prečo mladí ľudia nechcú ísť bývať sami. Chlácholivá náruč mamahotela, v ktorom sa trenky perú samé a jedlo v chladničke tiež pribúda len tak, samé od seba, im nedáva dostatočný podnet na odsťahovanie. Priateľku/priateľa nemajú, súkromie v podobe zamknutej zásuvky s časopismi pre dospelých im stačí… tak načo?

S inými ľuďmi sa ešte nabývaš

Máš za sebou minimálne osemnásť rokov nádherného spolužitia so svojou famíliou. Pred sebou zase doživotné naťahovačky o to, kde budete jesť a kto je na rade s robením desiatej pre decká. Budeš mať partnera, deťúrence, psa a kaktus, ktorý každoročne zabudneš poliať.

Na dennej báze budeš riešiť, kto sa ako mal, kto má aký problém a budeš súčasťou skupiny, ktorá sa nedá za sekundu unfollownúť jedným pos*atým klikom. Budeš rodičom a partnerom až do konca života – aj keď deti odrastú a kaktus nadobro zakape.

Season 2 Starz GIF by Power - Find & Share on GIPHY

Vtedy už nebudeš mať nárok experimentovať a premýšľať, či by nebolo fajn stráviť chvíľu osamote. Ten správny čas na takéto záležitosti je teraz. Pretože, ver mi – s inými ľuďmi sa ešte nabývaš.

Naučíš sa hospodáriť

Peniaze vládnu svetu. Nech si vraví, kto chce, čo chce, z lásky sa človek nenaje a z pokory účty nezaplatí. Pointou peňazí však nie je, koľko ich zarobíš, ale to, ako dobre s nimi vieš hospodáriť.

Nie samotné peniaze, ale schopnosť správne ich utrácať, robí rozdiel medzi bohatými a chudobnými. Aj ten, čo zarába dve tisícky v čistom, môže koncom mesiaca skončiť s holou r*ťou, ak si to dobre nerozloží.

Mr Krabs Money GIF - Find & Share on GIPHY

Život na vlastnú päsť je v tejto oblasti skvelým lektorom. Učí síce metódou pokus-omyl a nie vždy všetko povychádza tak, ako by si si predstavoval, ale to nevadí. Pretože výsledky sa zaručene dostavia. Prejde mesiac, dva, tri a ty zrazu zistíš, že už nepozeráš na účet zakaždým, keď potrebuješ kúpiť šunku, ktorá nie je v akcii.

Naučíš sa užívať si samotu

Samota nie je strata času. Samota nie je „teraz som mohol byť vonku s kamošmi a namiesto toho hnijem doma“. Samota je príležitosť. Spoznať samého seba, naučiť sa tráviť čas svojimi vlastnými záľubami, naučiť sa zabávať sa aj v prázdnej miestnosti. Samota je strašiakom len pre tých, ktorí s ňou nevedia dobre nakladať, a bývanie na štýl „sám vojak v poli“ ťa presne tomu naučí.

Zistíš, že niekedy potrebuješ detox od ľudí, len si si to nikdy nechcel pripustiť. Budeš si čítať zaujímavé knihy, pozerať ešte zaujímavejšie filmy, chodiť na prechádzky, variť si jedlá, ktoré zasmradia celý byt a púšťať hudbu, pri ktorej by si jeden najradšej vypichol ušné bubienky. No a čo. Budeš to robiť, budeš to robiť sám a vieš čo? Budeš to zbožňovať.

Dance Dancing GIF - Find & Share on GIPHY

Vycibríš svoj „time management“ k dokonalosti

Vlastná domácnosť funguje na jednoduchých princípoch. Keď nenakúpiš, tak nenakúpi nikto a nebudeš mať čo jesť. Keď minieš posledný toaleťák, zajtra si nebudeš mať čím utrieť zadok. Keď neumyješ riad, zvyšky jedla na ňom splesnivejú a kto bude musieť tú pleseň drhnúť? Presne tak, ty. Pretože bývaš sám. A tak to proste chodí.

Na začiatku to bude ako rana päsťou rovno do ksichtu. Upratovanie, nákupy, práca, sociálny život, venčenie psa a zachovávanie zdravého rozumu sú činnosti, ktoré nie je ľahké skĺbiť. Ale ide to. Zvládli to tvoji rodičia (ktorým, mimochodom, po tejto skúsenosti budeš vďačnejší ako kedykoľvek predtým), zvládneš to aj ty.

Dog Helping GIF - Find & Share on GIPHY

Máš nekonečné súkromie

Môžeš kakať s otvorenými dverami. Niežeby si to robil, lebo ozaj nechceš, aby celý byt nasiakol arómou pretrávenej včerajšej večere, ale môžeš. Môžeš chodiť po byte nahý. Môžeš po byte nahý aj tancovať a do toho si spievať. S kefou na vlasy v ruke.

Môžeš masturbovať a nemať porno na slúchadlách. Nemusíš riešiť, či ti vŕzga posteľ, chrbtová platnička alebo čokoľvek, čo pobudí celý barák. No čo je viac?

Naučíš sa poriadkumilovnosti

Viem, čo sa práve teraz stalo. Rozhliadol si sa okolo seba, pohľad ti cez všetok ten bordel skĺzol na miesto, kde kedysi bola podlaha a pobavene si v hlave poznamenal: Tak to určite. Ale fakt je to pravda. Viem to, lebo som to zažila.

Abby Elliott Kitchen GIF by Swiffer - Find & Share on GIPHY

Čo sa zmenilo? Moje nároky na pohodlie. Už som sa necítila okej, keď sa mi v dreze kopili riady, všade bolo špinavé oblečenie a podlaha vyzerala ako po invázii agresívnych omrviniek. Začala som upratovať, pretože som sa chcela vrátiť do čistého bytu. Nie preto, že na tom trvala mama, nie preto, že sa to odo mňa očakáva. Len a len pre môj dobrý pocit. A som presvedčená, že to isté chytí aj teba.

Chladnička bude čisto tvoja svätyňa

Čo si nakúpiš, to tam bude. Čo si navaríš, to tam bude. Čo nedoješ a necháš splesnivieť, to tam bude. Všetko, čo sa bude odohrávať v chladnej svätyni na jedlo, bude čisto tvoja zodpovednosť.

Najprv to bude o hubu, ale postupom času objavíš celkom novú perspektívu. Obzvlášť, ak vlastnému bývaniu predchádzalo to so spolubývajúcimi. Pochopíš, že nemusieť písať na jedlo svoje meno je niekedy k*rva dobrý pocit.

Zvieratko

Možno som jediná, kto si pomaly, ale isto, buduje doma privátnu ZOO. Ak áno, tak tento bod ignorujte. Ale ak nie… nie je to úžasné, že sa nemusíte nikoho pýtať, či môžete domov dovliecť ďalšieho chlpáča?

Nie je to úžasné, že si všetku jeho úprimnú lásku môžete ukoristiť pre seba? Samozrejme, každá minca má dve strany a každé zvieratko si vyžaduje starostlivosť, ale stojí to za to. Každá jedna sekunda, každé jedno euro. Tak choď do toho.

Drew Barrymore Puppies GIF - Find & Share on GIPHY

Titulná fotka: iStock


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Michaela Molnárová
Som také ukecané malé pivo, ktoré miluje zvieratká a za trojuholník vegánskej pizze by ťa pokojne aj prešlo traktorom. Neriskuj. Na EMEFKA tvorím už nejaký ten piatok, preto v mojom portfóliu nájdeš naozaj všeličo. Mojou špecialitkou sú vzťahové záležitosti, mužsko-ženské peripetie a ľudské príbehy, ale pred nejakým tým internetovým virálom tiež nebudem utekať
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť