Štvrtok 6.10.2022
sk
Natália
cz
Hanuš
Zdroj: ©Shutterstock

Bývanie v Bratislave. Slovenskí realiťáci prezradili, čo sa v dnešnej dobe oplatí najviac

Odborníci radia lokality a aj to, či sa oplatí viac prenájom alebo kúpa.

Život nie je ružová záhrada. A ani „mamahotel“ nemá otvorené večne. Raz proste príde moment, keď sa budeš musieť odsťahovať z domu. Či už chceš byť sám, alebo ťa ťahá frajerka preč od svojej budúcej svokry. Nech už bude dôvod akýkoľvek, možno ťa to bude ťahať práve do nášho hlavného mesta.

Aby sme ti uľahčili prácu, oslovili sme realitnú agentúru. Zaujímalo nás, kde v Bratislave je v súčasnosti najlukratívnejšie bývanie, aké sú súčasné trendy pri výbere a či je práve teraz vhodná doba na kúpu nehnuteľnosti. Rovnako sme sa pýtali finančného poradcu, či sa ti oplatí vziať si úver a ako čo najlepšie hospodáriť s peniazmi vo dvojici.

Spoločné bývanie – kúpa alebo prenájom?

Začiatky nikdy nie sú ľahké. Každý mladý pár by si mal vopred zvážiť svoje možnosti. Finančný poradca Patrik Kunzo tvrdí, že bývanie v podnájme sa javí ako finančne menej náročný krok a z pohľadu dlhodobej viazanosti aj výhodnejší.

Bývanie v Bratislave. Slovenskí realiťáci prezradili, čo sa v dnešnej dobe oplatí najviac
Shutterstock

„Mladým môže ukázať, ako sú schopní platiť pravidelné splátky nájmu. Následne im to ukáže, ako by to mohlo byť v prípade hypotéky. Podnájom je na začiatku osamostatnenia sa logickejší krok, pretože mladí si vyskúšajú spoločný život, jeho výhody a nevýhody a zistia, či sú schopní v budúcnosti splácať hypotéku.“ Keď si s priateľkou sadnete, môžete uvažovať nad kúpou niečoho vlastného. Aj vďaka spoločnej skúsenosti sa vám potom bude splácať ľahšie.

Oplatí sa aktuálne brať si pôžičku na bývanie? V súčasnosti vraj hypotekárny boom opadol, a to nahráva kupujúcim. „Ceny nehnuteľností sa síce stále držia na maximách, ale v lokalitách mimo Bratislavy je už možné opäť zjednávať ceny a záujemca môže získať aj pomerne slušnú zľavu. V Bratislave síce ceny stále rastú, ale už nie takým tempom ako v minulých mesiacoch.“

Ak niekto uvažuje dlhodobo a hľadá bývanie pre seba, podľa Patrika Kunza by kúpa nehnuteľnosti aj s úrokovou sadzbou 2,5 – 3,0 % nemala byť prekážkou. „Ak niekto rozmýšľa o kúpe nehnuteľnosti za účelom biznisu, je dobré byť opatrný. Najmä pri kúpe nehnuteľnosti na hypotéku. Aj tu však platí, že čím skôr človek začne riešiť hypotéku, tým bude lacnejšia.“ Tiež hovorí, že v budúcom roku sa úrok na hypotékach odhaduje v rozmedzí 4 – 5,5 % a je na zvážení, či nehnuteľnosť kupovať alebo toto obdobie prečkať v prenajatom byte.

Bývanie v Bratislave. Slovenskí realiťáci prezradili, čo sa v dnešnej dobe oplatí najviac
Shutterstock

Nepožičiavajte si, šetrite

Základom je, aby si dvojica určila, koľko peňazí maximálne v daný mesiac minie. Treba sa uskromniť a predovšetkým si nepožičiavať. Potom nebudete schopní splácať úver. „Ak už drahý úver máte, ako napríklad spotrebný, vytvorte si plán, ako sa ho čo najskôr zbaviť. Po vyplatení sa vám vytvorí nový priestor v rozpočte, ktorý viete využiť iným spôsobom.“

Odporúčame prečítať:

Otestuj sa: Dokážeš trafiť správne klávesy na tejto „slepej“ klávesnici?

Stále platí známe pravidlo „kto šetrí ma za tri“ alebo „odkladaj si na horšie časy“. Je vraj jedno koľko, na začiatku ide o to naučiť sa šetriť. „Neskôr, ak vám to situácia dovolí, si budete odkladať viac peňazí, ktoré môžete využiť aj na časť kúpnej ceny vysnívaného bývania alebo vykrytie náhlej straty príjmu jedného z partnerov,“ dodáva finančný poradca.

Záujem o bývanie klesol

Určite ti hneď napadne otázka, ako zistiť, či poradca, ktorého oslovíš, bude okej. To znamená, že sa ti bude snažiť reálne pomôcť a nebude ho zaujímať iba výška provízie. V prvom rade by si si mal overiť, aké má referencie od iných a prečítať si nejaké jeho články. Veľa ti napovie aj osobné stretnutie a prístup. Nepozdáva sa ti? Proste si vyber iného. Ide o tvoje peniaze a tvoje bývanie.

V posledných týždňoch realitná agentúra Bosen Real Estate Group zaznamenala pokles záujmu o nehnuteľnosti v Bratislave a okolí. „Keď sme pred rokom a pol uviedli na trh zrekonštruovaný 2-izbový byt s reálnou trhovou cenou v podstate v akejkoľvek lokalite hlavného mesta, do pár dní sme mali desiatky záujemcov. Do 2 až 3 týždňov bol byt predaný. Momentálne potrebujeme na predaj rovnakej nehnuteľnosti 2 až 3 mesiace, čo je značný rozdiel.“

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Matej Mičík
Hudba, rozhovory, zaujímavosti. Nič z toho mi nie je cudzie. Rovnako som fanúšikom krimi a záhad. Ak sa z mojich článkov dozvieš niečo, čo si nevedel, tak ich pre EMEFKA píšem správne.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť