Oceány a moria našej planéty ukrývajú nespočetné množstvo fascinujúcich a záhadných tvorov. Pokrývajú až 71 % planéty, čím umožňujú prežívať v hlbinách tým najzvláštnejším tvorom, aké ľudské oko možno doposiaľ nepoznalo. Mnohí z nás si predstavujú podmorský svet ako miesto plné farebných koralov a mierumilovných rýb, no realita často prináša oveľa zložitejšie a nebezpečnejšie situácie.
V hlbinách žijú tvory, s ktorými stretnutie sa môže pre človeka skončiť osudne. Prírodné prostredie skrýva celý zástup rýb, ktoré svojou jedovatosťou, agresivitou alebo obrovskými čeľusťami vzbudzujú strach aj medzi skúsenými potápačmi. Týmto profesionálom sa stalo nespočetnekrát, že sa ocitli zoči voči smrteľnému ohrozeniu. Avšak, vďaka výcviku vedeli vždy precízne reagovať.
Takýto pocit môžu vyvolať práve najnebezpečnejšie ryby sveta, ktoré často používajú rôzne mechanizmy na obranu alebo útok. Niektoré z týchto rýb majú jedovaté ostne, iné v sebe skrývajú silné neurotoxíny, a niektoré majú dokonca schopnosť elektrického výboja. Jednou z najznámejších a najobávanejších rýb je napr. synanceja, ktorá sa dokáže dokonale maskovať medzi koralmi a skalami.
Jej jedovaté ostne môžu spôsobiť extrémnu bolesť a dokonca ohroziť život človeka. Synanceja, tiež známa v anglickom termíne ako „stonefish“, nie je jediným druhom ryby, ktorý dokáže závažne ohroziť život človeka. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete o desiatich najnebezpečnejších rybách, ktorým je lepšie sa v hlbinách našej planéty radšej vyhnúť.
10. Hydrocynus goliath – Goliath tigerfish (afrotetra tygria)
Goliath tigerfish je považovaný za najnebezpečnejšiu rybu v Afrike. Tieto sladkovodné ryby žijú v povodí rieky Kongo a sú veľmi dravé. Lovia doslova všetko, čo sa im postaví do cesty. Goliath tigerfish majú neuveriteľne hrozivý výzor so svojimi veľkými, vyčnievajúcimi zubami. Často sa označujú ako africký ekvivalent pirane.
V skutočnosti ide o jediné sladkovodné ryby v Afrike, ktoré sú známe tým, že aktívne útočia na ľudí. Ich váha dosahuje takmer 60 kg. Každý zub je približne 2,5 cm dlhý.
9. Vandellia cirrhosa (Candiru)
Vandellia cirrhosa, tiež známe ako candiru, sú malé, ale za to smrteľné ryby. Ich dĺžka dosahuje približne 2,5 cm a bezpochyby ide o ryby, ktorým sa treba za každú cenu vyhnúť. Ide o parazitické sladkovodné sumce, ktoré sa živia krvou a majú malú hlavu a telo, ktoré sa po jedle môže zväčšiť. Zvyčajne žijú v žiabrach väčších rýb, no niekedy vplávajú do močovej trubice ľudí.
Po vniknutí do močovej trubice sa dajú iba veľmi ťažko odstrániť, pretože na žiabrach majú hroty smerujúce dozadu. Candiru sa potom živia krvou a sliznicami a kladú vajíčka do močového mechúra, čo môže nakoniec spôsobiť smrť.
8. Wels Catfish (sumec západný)
Sumec západný je obrovská sladkovodná ryba, ktorá môže dosiahnuť neuveriteľnú dĺžku takmer 5 metrov. Títo obri žijú v jazerách a riekach v Európe, pričom ich ľahko rozpoznáme podľa širokej, plochej hlavy a obrovských úst. Sumec veľký sa živí širokou škálou červov, hmyzu, rýb, hlodavcov, žiab a vtákov. V ústach má rady malých, no mimoriadne ostrých zubov.
Avšak, existuje množstvo správ o útokoch tejto hrozivej ryby na ľudí, často rybárov alebo ničnetušiacich plavcov.
7. Ostracion cubicus (boxfish žltý)
Veľkosť boxfish sa pohybuje v rozmedzí od 25 až 60 cm, v závislosti od druhu a podmienok života. Zvyčajne obývajú skalnaté a koralové útesy v Indickom, Tichom a Atlantickom oceáne. Prevažne sa živia riasami, červami a malými rybami a majú neuveriteľný obranný mechanizmus na odplašenie predátorov. Uvoľňujú toxín nazývaný ostracitoxín cez svoju kožu do okolia, ktorý je jedovatý pre všetko v blízkosti.
Toxín môže byť obzvlášť jedovatý pre ľudí, pretože rozkladá červené krvinky. Častou chybou je tiež nesprávne tepelne spracovaná ryba ako jedlo pre ľudí.
6. Muraenidae – Moray Eel (moréna)
Strach v ľuďoch vzbudzujú už len pre ich veľkú podobnosť s hadmi. Aj napriek tomu sú vysoko nebezpečné. Existuje okolo 200 druhov morén po celom svete, pričom väčšina žije v mori, no niektoré druhy aj v sladkej vode. Dosahujú dĺžku okolo 150 cm a živia sa prevažne kalamármi, chobotnicami, kôrovcami a inými rybami. Často prebývajú v skalnatých úkrytoch.
Morény sú neuveriteľne agresívne, keď sú vyrušené, a dokážu bleskurýchlo útočiť. Ich zuby sú mimoriadne silné a ostré a sú sklonené dozadu, aby zabránili úniku koristi. Okrem iného obsahujú toxín v slize a ústach, ktorý ničí červené krvinky.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane