Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 20.9.2024
sk
Ľuboslav, Ľuboslava
cz
Oleg
Zdroj: ©Shutterstock

Candiru dokáže preniknúť do tela človeka cez intímne miesta. Toto je 10 najnebezpečnejších rýb sveta

Ich jed je 1200-krát smrteľnejší ako kyanid.

5. Tetraodontidae – Pufferfish (Štvorzubec)

Jednými z najnebezpečnejších rýb na svete sú bezpochyby štvorzubce. Existuje viac než 120 druhov štvorzubcov, ktoré môžu mať veľkosť od 2,5 cm až po viac než 60 cm. Vyskytujú sa vo väčšine tropických a subtropických vodách a pri ohrození sa nafúknu do tvaru gule, odkiaľ pochádza ich názov. Sú pokryté veľkými ostňami, ktoré sú viditeľné iba pri nafúknutí.

Väčšina druhov má v ostňoch extrémne nebezpečný jed – tetrodotoxín, ktorý je 1 200-krát smrteľnejší ako kyanid. Iba jediná ryba má v sebe toľko jedu, že by dokázala usmrtiť 30 ľudí. Naviac, doposiaľ neexistuje žiadny protijed.

Shutterstock

4. Carcharodon carcharias – Great White Shark (žralok modrý)

Aj v tomto zozname nájdeme zástupcov žralokov. Žralok modrý patrí medzi najznámejšie žraloky a nesie zodpovednosť za najvyšší počet nevyprovokovaných útokov na ľudí. Odhaduje sa, že jeho stisk zubov má silu až 18 000 newtonov. Ich priemernou dĺžkou je cca 4,5 metra, no ojedinele sa našli aj jedince s dĺžkou viac ako 6 metrov.

Ide o unikátne predátory, ktoré dokážu vycítiť krv na takmer pol kilometra. Nachádzajú sa najmä v pobrežných vodách oceánov a pravidelne sa živia rybami, veľrybami, delfínmi, morskými korytnačkami a tuleňmi.

Shutterstock

3. Carcharhinus longimanus – Oceanic Whitetip Shark (žralok dlhoplutvý)

Žraloky dlhoplutvé obývajú najmä tropické moria po celom svete a sú charakteristické svojimi bielymi špičkami plutiev. V pomere s ostatnými druhmi žralokov má práve dlhoplutvý na konte najviac zaznamenaných útokov na ľudí. Verí sa, že práve tento druh doposiaľ zabil najviac ľudí. Dôvodom je, že často útočia na preživších z lodných vrakov a havarovaných lietadiel.

Určite si prečítaj:

20 dôkazov, že príroda nám vždy bude vedieť svojou úchvatnosťou vyraziť dych

Preslávili sa kvôli ich útoku na preživších z americkej námornej lode počas druhej svetovej vojny. USS Indianapolis sa potopila 30. júla 1945 po útoku japonskej ponorky. Približne 890 členov posádky zostalo štyri dni v mori, kým čakali na záchranu. Iba 316 ľudí prežilo.

Shutterstock

2. Pterois – Lionfish (perutýn)

Perutýny sú extrémne jedovaté ryby, ktoré pochádzajú z Tichého oceánu, no za posledné roky sa rozšírili aj do ďalších oceánov. Dorastajú do dĺžky cca 45 cm a môžu mať červené, biele alebo čierne pruhy s ostnatými plutvami, ktoré sú jedovaté. Ich bodnutia môžu spôsobiť extrémnu bolesť, vracanie a problémy s dýchaním.

Ich bodnutie nie je také nebezpečné pre dospelého ako pre deti a starších, ktorí majú alergie. V tomto prípade môže jedno bodnutie skončiť smrteľným incidentom.

Shutterstock

1. Synanceia – Stonefish (odranec)

Bezpochyby najnebezpečnejšou a najsmrteľnejšou rybou sveta je odranec, tiež široko známy ako stonefish. Dorastá do dĺžky od 35 až 50 cm. Prežíva najmä v tropických vodách vrátane Indického oceánu, Tichého oceánu, Červeného mora a Veľkej koralovej bariéry. Svojím vzhľadom pripomína kameň, no telo má pokryté ostňami obsahujúcimi dosť toxínu na usmrtenie dospelého človeka za menej ako hodinu.

Ide o zákerného predátora, ktorý sa kŕmi z dna mora, kde sa kamufluje ako kameň. Existuje tiež protijed, no ten sa musí podať v extrémne krátkej dobe, vzhľadom na rýchlo pôsobiaci jed.

Shutterstock

Martin Krug
Primárne sa venujem tvorbe článkov na tému Marvel a Marvel Cinematic Universe (MCU). Cudzie mi však nie sú ani témy, ktoré spadajú do fantasy pop-kultúry, od najrôznejších kníh, cez vybrané komiksy, až po samotné filmové a seriálové projekty. Denne prispievam k tuzemskému Marvel spravodajstvu prostredníctvom sociálnych sietí.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.