Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 2.11.2024
sk
cz
Památka zesnulých

Zo zoznamu zakázaných psychotropných látok sa od mája vyradí látka cannabidiol (CBD). Vyplýva to z novely zákona o omamných látkach, psychotropných látkach a prípravkoch, ktorú vo štvrtok schválil parlament. Rezort zdravotníctva v materiáli poukázal na to, že Slovensko bolo doteraz jediným členským štátom Európskej únie, ktorý ju považoval za psychotropnú látku. Zoznam by sa mal tiež doplniť o dve omamné látky I. skupiny, sedem psychotropných látok I. skupiny a dve psychotropné látky III. skupiny.

Vplyv na podnikateľské prostredie

Novela by mala mať pozitívny vplyv na podnikateľské prostredie vo výške približne 38-tisíc eur ročne na strane zamestnávateľov, ktorí sú držiteľmi povolenia na zaobchádzanie s omamnými a psychotropnými látkami. „O túto sumu sa znížia príjmy Slovenskej zdravotníckej univerzity v Bratislave, a tým sa zakladá negatívny vplyv na rozpočet verejnej správy,“ uviedlo ministerstvo zdravotníctva.

Novelou sa tiež predĺžila platnosť osvedčenia z dvoch na tri roky, pretože v roku 2019 Slovenská zdravotnícka univerzita bez konzultácie s ministerstvom zdravotníctva výrazne zvýšila poplatky za školiace akcie v oblasti zaobchádzania s omamnými a psychotropnými látkami. „Tým vyvolala nespokojnosť držiteľov povolenia na zaobchádzanie s omamnými a psychotropnými látkami,“ doplnil rezort.

Shutterstock

Kozmetický priemysel

Vyradenie CBD zo skupiny psychotropných látok by tiež malo mať pozitívny vplyv na podnikateľské prostredie v kozmetickom priemysle. Sekundárne by sa mala podľa rezortu zvýšiť zamestnanosť, nakoľko látka cannabidiol sa používa v kozmetickom priemysle a výrobky s ich obsahom nebudú zaradené medzi kontrolované látky.

Tým by sa malo zjednodušiť ich uvádzanie na trh, výroba, distribúcia a predaj. Novela by tiež mala umožniť pružnejšie trestno-právne postihovať nezákonnú činnosť subjektov zameraných na nezákonnú výrobu a predaj omamných látok a psychotropných látok.

Látku CBD považuje odborný výbor Svetovej zdravotníckej organizácie za neškodnú a nespôsobuje podľa neho vznik závislosti. Táto látka nie je zaradená do zoznamu ani podľa dohovorov OSN.

Zdroj: SITA


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.