Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 1.6.2023
sk
Žaneta
cz
Laura

Čaputová a Pavel položili kvety k pamätníku československej légie v Kyjeve

Následne sa presunuli na Mychajlivské námestie k Múru pamiatky padlých obrancov Ukrajiny, na ktorom sú fotografie ľudí, ktorí prišli o život pri obrane vlasti.


Prezidentka SR Zuzana Čaputová a český prezident Petr Pavel v piatok – v rámci svojej návštevy Ukrajiny – spoločne položili kvety k pamätníku československej légie a k múru s fotografiami padlých ukrajinských hrdinov. TASR správu prevzala z portálu Novinky.cz.

Obaja lídri najskôr položili kvety na kyjevskom Sofijskom námestí k pamätníku dobrovoľníckej légie Českej družiny z roku 1914. Následne sa presunuli na Mychajlivské námestie k Múru pamiatky padlých obrancov Ukrajiny, na ktorom sú fotografie ľudí, ktorí prišli o život pri obrane vlasti.

TASR

„Položili sme kvety na mieste, ktoré bolo na počiatku jedného zo slávnych momentov v našej spoločnej histórii,“ napísala Čaputová o pamätníku pred Sofijským chrámom. Dodala, že „príbeh a nekonečná odvaha (Českej družiny) sa stali známymi na celom svete a patria medzi svetlé momenty našej histórie. Niet symbolickejšieho miesta v Kyjeve, kde si pripomínať veľkosť našich hrdinov, ako je pamätník pred Sofijským chrámom“.

Česká družina, v ktorej bolo i 16 Slovákov, sa od roku 1914 v krátkom čase rozrástla na Československý pluk a neskôr na Československú brigádu. Bojovala počas prvej svetovej vojny na východnom fronte a rešpekt a uznanie si získala najmä v bojoch o Zborov, pripomenula prezidentka.

TASR

Pavel a Čaputová už navštívili ukrajinské mesto Boroďanka, ktoré na začiatku invázie zničili ruské jednotky. Okrem iného majú na programe aj stretnutie s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Pavel tiež v meste Buča položil kvety na miesto, kde bol po stiahnutí ruských inváznych síl nájdený masový hrob.

Pre Petra Pavla, ktorý bol do úradu prezidenta ČR uvedený v marci tohto roku, je to prvá cesta na Ukrajinu. Čaputová už Kyjev navštívila vlani v máji.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje