Štvrtok 19.5.2022
sk
Gertrúda
cz
Ivo
, Ivoš

Čaputová chce navštíviť lídrov Únie, ktorí váhajú nad udelením kandidátskeho statusu Ukrajine

Stretnutia by absolvovala s poľským prezidentom Andrzejom Dudom.


Prezidentka Zuzana Čaputová chce spoločne s poľským prezidentom Andrzejom Dudom spoločne navštíviť lídrov tých krajín, ktoré váhajú nad tým, aby bol Ukrajine udelený status kandidátskej krajiny na členstvo do Európskej únie (EÚ). Povedala to počas dnešnej tlačovej konferencie po stretnutí oboch lídrov.

„Je to veľmi dôležitý krok na podporu Ukrajiny a na posilnenie mieru v Európe,“ vyhlásila s tým, že aj Slovensku sa vstup do EÚ v istom momente akoby vzďaľoval, ale prísľub členstva bol pre krajinu ako takú veľmi motivujúci. Dodala, že aj Slovensko a Poľsko sú susedmi Ukrajiny a veľmi jasne vnímajú dopady vojny. „Cítime ju v podobe množstva utečencov, ktorí utekajú pred vojnou. V prípade Slovenska je to okolo 400-tisíc ľudí. Obe krajiny pomáhame aj vojensky. Je to tak preto, že sa snažíme Ukrajine pomôcť, aby vo svojej spravodlivej obrane obstála,“ povedala hlava štátu.

TASR

Prezidentka ocenila tlak EÚ na Rusko v podobe sankcií a obmedzení či zákazu dovozu ruskej ropy. Pripomenula, že Slovensko muselo v prípade úplného zákazu dovozu ropných látok z Ruska požiadať o výnimku. „Verím, že každý jeden deň tohto prechodného obdobia využijeme na to, aby sme dobudovali našu infraštruktúru a zvýšili využívanie obnoviteľných zdrojov,“ dodala. Čaputová Poľsku ako dobrému partnerovi a susedovi poďakovala za to, že prevezme patronát nad hliadkovaním vo vzdušnom priestore Slovenska.

Hlava štátu Poľska potvrdila, že zdieľa myšlienku „akéhosi lobovania“ u predstaviteľov krajín najmä západnej Európy, ktorí majú pochybnosti o tom, či by mala Ukrajina získať status kandidátskej krajiny na vstup do EÚ. „Budeme tiež za to, aby na nadchádzajúcom samite Organizácie Severoatlantickej zmluvy v Madride došlo k rozhodnutiu o posilnení prítomnosti NATO na predsunutých pozíciách, teda tam, kde je hrozba Ruska reálna,“ doplnil.

Poľský prezident si pochvaľuje spoločné vzťahy Bratislavy a Varšavy a oceňuje aj to, že v týchto ťažkých časoch môžu obe krajiny so sebou navzájom počítať. Ako príklad uviedol skoré spojazdnenie plynovodov oboch krajín, aby si tak SR a Poľsko vedeli vzájomne dopomáhať so zásobovaním sa plynom.

Duda pripomenul, že Poľsko nikdy nepochybovalo o tom, kto je v prípade vojny na Ukrajine agresorom. Nepochybovalo tiež o tom, že Ruská federácia si len realizuje svoje imperiálne ambície. „My, ako národ, sme zažili túto politiku, veľká časť Poľska bola pod ruskou nadvládou a proti ruskej okupácii sa uskutočnili tri povstania, ktoré neuspeli. Poliaci vedia, čo to znamená ruský teror a okupácia,“ vyhlásil.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť