Moldavsko je rovnako ako Slovensko priamym susedom Ukrajiny a dôsledky agresie Ruskej federácie na Ukrajine boli témou spoločnej debaty slovenskej prezidentky Zuzany Čaputovej s moldavskou prezidentkou Maiou Sanduovou.
Obe prezidentky počas spoločnej diskusie odsúdili agresiu Ruska, ktorá je bezprecedentným porušením medzinárodného práva a je spojená so zabíjaním nevinných obetí a s bombardovaním nemocníc, škôl a civilných objektov.
Na Ukrajine bolo presídlených viac ako desať miliónov Ukrajincov a štyri milióny ich muselo odísť do zahraničia. „Jeden z najväčších prílevov utečencov je práve v Moldavsku, dopad na Slovensko je takisto masívny. Od vypuknutia vojny k nám prišlo vyše 260-tisíc Ukrajincov, z toho 60-tisíc ostáva na našom území. Som veľmi rada za jednoznačný postoj obyvateľov Slovenskej republiky vo vzťahu k Ukrajincom,“ povedala prezidentka.
Čaputová vyhlásila, že SR podporuje európske ambície Moldavska, ktoré si týždeň po vypuknutí vojny na Ukrajine podalo žiadosť o to, aby sa mohlo stať kandidátskou krajinou na vstup do Európskej únie (EÚ). „Vnímame vás ako súčasť európskej rodiny, ako krajinu, ktorá vyznáva európske hodnoty a aj váš mandát, ktorý bol jasne od občanov daný,“ povedala Čaputová moldavskej prezidentke.
Pripomenula tiež, že pre vstup do EÚ sú potrebné rôzne reformy, na ktorých môže SR a Moldavsko spolupracovať. „ Či už na poli boja s korupciou, v oblasti súdnych a ďalších ekonomických reforiem. Naša vzájomná spolupráca môže byť preto veľmi užitočná,“ doplnila Čaputová.
Moldavská prezidentka sa poďakovala Čaputovej za to, že Slovensko stálo vždy pri Moldavsku, či už podporou v boji proti korupcii, alebo v podobe podpory malých a stredných podnikov. „Ďakujem aj za podporu pri integrácii do EÚ. Chceme obyvateľom Moldavska zabezpečiť aj prostredníctvom Únie prosperujúcu a úspešnú budúcnosť.
Program hlavy štátu pokračuje stretnutím s moldavskou premiérkou Nataliou Gavrilitou. S prezidentkou Moldavska tiež navštívi utečenecký tábor pre Ukrajincov, ktorí do krajiny utiekli pred vojnou.