Čarodejnice aj duchovia. 10 poriadne mrazivých hororov nakrútených vo forme found footage

Realistickosť aj poriadne zimomriavky. Found footage má stále veľa fanúšikov.

Zdroj: Blumhouse Productions

Pokiaľ máš rád horory, iste vieš, že existuje aj subžáner nazývaný „found footage“. Tieto filmy sú nakrútené ručnou kamerou a snažia sa v divákoch vzbudiť dojem skutočného záznamu. Found footage horory stále patria k veľmi obľúbenému a vyhľadávanému subžánru. V tomto článku ti ponúkneme 10 zaujímavých filmov natočených v tomto štýle, ktoré by si určite mal vidieť.

Záhada Blair Witch

Záhada Blair Witch celé šialenstvo found footage odštartovala. Mystifikačná bomba, ktorá do kina lákala na desivý príbeh troch dokumentaristov. Tí sa vybrali do temných lesov mestečka Burkittsville, aby tu nakrútili dokument o čarodejnici z Blair.

Film svojho času divákom poriadne zamotal hlavy, pôsobil neuveriteľne realisticky a dodnes patrí k špičke tohto subžánru. Tvorcom sa podarilo vytvoriť úžasne desivú atmosféru len za pomoci zvukov, niekoľkých vetvičiek a kameňov. Pecka.

Odobrať z priateľov

Zaujímavý experiment, ktorý sa našťastie podaril. Celý film sledujeme prostredníctvom počítačovej obrazovky hlavnej hrdinky Blair. Tá si skajpuje so svojimi kamarátmi. Potom sa však do ich video chatu prihlási niekto cudzí. Niekto, kto by už mal byť dávno po smrti.

Vzhľadom na to, že tvorcovia mali obmedzený manévrovací priestor a celý čas sa skutočne neodlepíme od obrazovky počítača, tak je výsledok viac než slušný. Mrazivé, herecky postačujúce a vcelku svižne odrozprávané.

Lake Mungo

Tvorcovia sa rozhodli Lake Mungo štylizovať do podoby akože reálneho dokumentu. Ten rozpráva príbeh mladej Alice Palmer, ktorá sa za záhadných okolností utopila. Jej rodina je presvedčená, že po jej smrti sa u nich začali diať nadprirodzené javy.

Lake Mungo je zvláštny titul. Nečakajte ľakačky, ani lacné hororové efekty. Ide skôr o poriadne smutnú drámu. Napriek tomu obsahuje hneď niekoľko poriadne desivých scén. Lake Mungo je originálny kúsok, ktorý za vašu pozornosť rozhodne stojí.

Monštrum

Sci-fi thriller Monštrum nás zavedie na rozlúčkovú párty niekoľkých priateľov. Tú však prekazí záhadné obrovské monštrum, ktoré zaútočí na New York. Čiže tu máme niečo ako Godzillu, akurát vo formáte found footage. A funguje to veľmi dobre. Iste, niekoľko klišé typických pre Hollywood sa tu nájde, ale koncept je dostatočne zábavný a film si tak bez problémov užijete.

[Rec]

Dnes už kultový zombie found footage, ktorý ani po rokoch nestráca nič zo svojej mrazivej a znepokojivej atmosféry. Novinársky štáb točí reportáž z nočnej služby hasičov. Mestom sa však šíri záhadná nákaza, ktorá mení ľudí na krvilačné monštrá.

Atmosféra je v tomto titule naozaj hustá a spoľahlivo vás prilepí k obrazovke. Záverečná 15-minútovka patrí do zlatého fondu najstrašidelnejších záverov v hororovej histórii.

Paranormal Activity

Skromný horor Paranormal Activity odštartoval celú sériu, avšak najlepšie v skúške času predsa len obstál hneď prvý diel. Režisér dokázal jednoduchý koncept o duchovi v dome veľmi sviežo spracovať, v čom mu pomáhali aj vhodne vybratí a sympatickí herci. Aj Paranormal Activity sa najviac spolieha na to, čo nevidíme a práve v tom tkvie jeho najväčšia sila.

Creep

Veľmi originálny a svojský čiernohumorný found footage, ktorý rozpráva o mladom dokumentaristovi Aronovi, ktorý odpovie na záhadný inzerát a natočí jeden deň zo života smrteľne chorého Josefa. Ten sa však správa veľmi zvláštne a možno má aj nejaké zvláštne (a nebezpečné) zámery.

Na vytvorenie poriadne nervóznej atmosféry tvorcom stačili dvaja skvelí herci, dobrý scenár a suverénne režijné prevedenie. Vznikol tak film, ktorý by fanúšikom found footage rozhodne nemal ujsť.

The Visit

Hororovou snímkou The Visit sa režisér M. Night Shyamalan po rokoch vrátil do formy. V centre príbehu sú brat a sestra, ktorí sa vydajú na výlet ku svojim odcudzeným starým rodičom. Tí sa však správajú nanajvýš podivne.

Podobne ako Creep, aj The Visit sa spolieha na postupné budovanie neistoty, mätenie diváka, a hlavne, skvelých detských hercov. Shyamalan navyše do svojho filmu prepašoval aj vďačnú dávku čierneho humoru.

Grave Encounters

Grave Encounters síce u amerických kritikov narazil, ale snímka sa medzi divákmi stala mimoriadne populárnou. Sledujeme v nej filmový štáb, ktorý natáča nový diel seriálu o paranormálnych javoch. V rámci nakrúcania sa rozhodnú stráviť noc v opustenej psychiatrickej liečebni, kde má podľa legiend strašiť.

Tvorcovia sa celkom očividne inšpirovali Záhadou Blair Witch, ale aj inými podobnými kúskami, avšak príliš to nevadí. Ich film má dobré tempo, fajn hercov a plno zaujímavých nápadov. Preto vám ho odporúčame.

The Poughkeepsie Tapes

Snímka The Poughkeepsie Tapes je strihnutá ako reálny dokument (hoci pravdaže ide o fikciu), ktorý rozpráva o doteraz nechytenom sériovom vrahovi. Ten svoje obete unášal a ich vraždy si nakrúcal na kameru.

Niekoľko z týchto záberov aj uvidíme, avšak prílišnej brutality sa nemusíte obávať, keďže snímka pracuje skôr s náznakmi a psychologickým tlakom. Darí sa to veľmi dobre a snímka ako taká je poriadne intenzívnym zážitkom.

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
1
Jeej
Uups Uups
1
Uups
Haha Haha
1
Haha
Woow Woow
4
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Zaujímavosti z nemeckého jazyka, ktorými ohúriš aj tvoju nemčinárku


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME