Sobota 28.5.2022
sk
Viliam
cz
Vilém, Viliam

Čašníčka zverejnila svoju výplatnú pásku. Za šesť týždňov práce dostala len jeden cent

Ako je možné, že toto je v 21. storočí niekde legálne?!


Každý z nás občas žartuje o tom, ako mu z výplaty pravidelne ostáva čistá nula, no pravdou je, že väčšina z nás to nemyslí tak úplne vážne. Jasné, nemôžeš si dovoliť dovolenku na Bali a keby sa ti začala tlačiť osmička, asi by si to nedal, ale predsa. Aspoň ti neostane jeden cent. To, nanešťastie, táto slečna z Tennessee povedať nemôže.

„Nechávajte čašníkom prepitné,“ hovorí vo virálnom videu 25-ročná mamička Liny. Na sociálnej sieti vystupuje ako @lvndsmac a v nedávnom príspevku, ktorý má momentálne takmer dva milióny zhliadnutí, sa podelila o svoj zárobok v gastronomickom priemysle za posledných šesť týždňov. Neuvádza síce, koľko hodín odpracovala, no úprimne si povedzme, že je to v tomto prípade úplne bezpredmetné.

Shutterstock

Za mesiac a pol práce, jeden cent pláce

Podobne ako na Slovensku, aj v americkom štáte Tennessee sa sociálne a zdravotné poistenie automaticky odrátava zo mzdy. A tá je pre zamestnancov, ktorí majú možnosť obdržať prepitné, šialene nízka. Práve vďaka skutočnosti, že jej zamestnávateľ zo zákona nemusí zaplatiť viac ako 2,13 dolára (1,86 eura) na hodinu, si Liny za viac ako mesiac práce odniesla domov jeden cent. Jeden jediný cent.

Povinnosť nechávať prepitné je na Slovensku pomerne kontroverznou témou. Na jednej strane sa má o blaho zamestnanca starať zamestnávateľ, a teda zákazníkovi môže byť tri-päť, či mu platí dobre alebo trie biedu. Na druhej strane, sme ľudia. Všetci vieme, ako to v tejto sfére chodí. A pokiaľ sme so službou spokojní, nie je dôvod, aby sme milej, ochotnej a ústretovej čašníčke nenechali aspoň euro navyše.

Amerika je na tom veľmi podobne, čomu zodpovedali aj komentáre. „Kto nemá na prepitné, nech sa ide najesť do McDonaldu,“ napísal jeden, ktorý s mladou čašníčkou očividne sympatizoval. „Nie je mojou povinnosťou platiť ti účty,“ vyjadril sa zase ktosi ďalší, kto už toľko pochopenia nemal. Tak či onak, zrazu štatistiky o tom, že 40 percent bezdomovcov chodí v Spojených štátoch každý deň do práce, neznejú tak nerealisticky.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Michaela Molnárová
Som také ukecané malé pivo, ktoré miluje zvieratká a za trojuholník vegánskej pizze by ťa pokojne aj prešlo traktorom. Neriskuj. Na EMEFKA tvorím už nejaký ten piatok, preto v mojom portfóliu nájdeš naozaj všeličo. Mojou špecialitkou sú vzťahové záležitosti, mužsko-ženské peripetie a ľudské príbehy, ale pred nejakým tým internetovým virálom tiež nebudem utekať

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť