Ako uvádza portál Kryptomagazín, od januára 2025 by mala do platnosti vstúpiť významná zmena v oblasti pracovného práva, ktorá umožní neobmedzené uzatváranie dohôd o pracovnej činnosti v oblasti gastronómie a hotelierstva. Medzi odborníkmi ale novela zákona vyvoláva rozporuplné reakcie. Novela totižto okrem iného ruší aj podmienku výnimočnosti práce na dohodu a nárok sezónnych dohodárov na dovolenku. Na svojej sociálnej sieti na blížiacu sa zmenu poukázal odborník Jozef Mihál.
Najdôležitejším aspektom legislatívnej zmeny je absencia mnohých zamestnaneckých benefitov. O aké ide konkrétne? Pracovníci zamestnaní na základe takýchto dohôd nebudú mať nárok napríklad na štandardnú dovolenku, platené voľno pri návšteve lekára či ochranu pred náhlym prepustením. Podobne sa ale vyprofilovali aj odstupné, príspevky na rekreáciu a taktiež aj benefity v oblasti stravovania. Novela tieto nároky dohodárom jednoducho berie.
Vynovený zákonník popisuje presné vymedzenie sezónnych prác a podmienok ich vykonávania. Nová právna úprava definuje sezónnu prácu ako pracovnú činnosť závislú od striedania ročných období. Tá sa každoročne opakuje a nepresahuje osem mesiacov v kalendárnom roku. Kľúčovou zmenou je taktiež to, že sa pri sezónnych prácach neuplatňuje podmienka výnimočnosti.
Zamestnanci pracujúci na základe takejto dohody môžu odpracovať až 520 hodín v kalendárnom roku. Do tohto limitu sa započítava aj práca vykonaná pre rovnakého zamestnávateľa na základe inej dohody o sezónnej práci.
Sezónne práce a ich špecifikácia
Týždenný pracovný čas je taktiež téma, ktorej sa zákon dotkne- nesmie presiahnuť 40 hodín za obdobie trvania dohody, maximálne však za štyri mesiace. Dohoda ale nemôže byť uzatvorená na viac než 8 mesiacov. Legislatíva presne špecifikuje odvetvia, v ktorých je možné takéto dohody uzatvárať. Ide o poľnohospodárstvo, cestovný ruch, potravinárstvo a lesné hospodárstvo.
V poľnohospodárstve sa sezónne práce týkajú najmä pestovania, zberu a skladovania širokého spektra ovocia a zeleniny. Do povolených plodín patria napríklad jahody, baza čierna, egreše, maliny, ríbezle, broskyne, čerešne, marhule, slivky, jablká a hrušky. Medzi zeleninu sa ráta šalát, špenát, cibuľa, cesnak, kapusta a mnoho ďalších druhov.
V cestovnom ruchu sa sezónne práce vzťahujú na špecifické činnosti ako preprava osôb po vodných cestách, prevádzka táborov, umelých vodných plôch či lyžiarskych zariadení. Jeho dôležitou súčasťou sú aj práce v reštauračných, pohostinských a ubytovacích zariadeniach.
Potravinársky sektor taktiež istou časťou patrí medzi sezónne práce a môže využívať sezónne dohody pri spracovaní poľnohospodárskych produktov. Lesné poľnohospodárstvo a jeho dohody sa týkajú hlavne produkcie lesného reprodukčného materiálu a činností spojených so zakladaním, obnovou a výchovou lesa.
Čo z toho pre sezónne práce a dohodárov vyplýva?
Nová legislatívna zmena je významným míľnikom v slovenskom pracovnom práve. Jej dopady budú citeľné až v nasledujúcich rokoch a je namieste sa pýtať, či flexibilita, ktorú prináša zamestnávateľom, vyváži potenciálne sociálne riziká pre sezónnych zamestnancov.
Tí totižto v podstate nebudú mať nárok na odstupné, na štandardnú dovolenku, platené voľno pri návšteve lekárov a ešte k tomu nebudú chránení pred náhlym prepustením. „Spokojní budú v budúcnosti aj takíto dohodári, keď zistia, že nemajú nárok na dávky v nezamestnanosti a budú mať nižšie dôchodky,“ zhodnotil sarkasticky vo svojom príspevku Jozef Mihál. Kompletnú veľkosť dopadu novely na zamestnancov si môžeme zatiaľ iba predstavovať.