Časté omyly, ktoré robia pri výchove psov ich majitelia. Väčšinou ide o chyby z nevedomosti

Mať psa vôbec nie je také jednoduché, ako by sa mohlo zdať.


Hovorí sa, že iba človek dokáže dať človeku tú najväčšiu lásku. No čo ak to nie je celkom pravda, keď do úvahy vezmeme aj zvieratá? Majitelia psov často pociťujú nekonečnú oddanosť a nehu od svojich chlpatých spoločníkov. No pri ich výchove robia niektorí nevedomé chyby.

Napriek tomuto silnému putu sa však môžu dopúšťať chýb, ktoré ovplyvňujú zdravie, šťastie a správanie ich psov. Ešte náročnejšie je, že mnohí ani netušia, že takéto chyby robia. Tu je prehľad toho, aké najčastejšie chyby pri výchove psov ich majitelia robia.

1. Nedostatočná fyzická aktivita

Jedným z najčastejších omylov, ktorého sa majitelia psov často neúmyselne dopúšťajú, je nedostatočná fyzická aktivita svojich zvierat. Psy totiž patria medzi tvory, ktoré na udržanie fyzickej kondície a psychickej pohody potrebujú pravidelné cvičenie. Ak im pohyb chýba, môže to viesť k nárastu hmotnosti, nespokojnosti, ba dokonca k agresívnemu správaniu.

Mohlo by ťa zaujímať:

Ako často kŕmiť psa? Výsledky novej štúdie prekvapili aj samotných vedcov

2. Nezvládnutie sociálnej interakcie

Jednou z najčastejších chýb, ktorej sa majitelia psov dopúšťajú, je nedostatočná sociálna interakcia. Psy sú prirodzene sociálne zvieratá, ktoré potrebujú kontakt s inými psami aj ľuďmi. Ak im chýba možnosť socializácie, môže to viesť k sociálnym problémom, strachu a dokonca aj agresii voči iným zvieratám či ľuďom.

3. Zanedbanie výcviku a výchovy

Dôležitosť výcviku a poslušnosti sa často podceňuje. Niektorí majitelia sa spoliehajú na to, že ich pes je dostatočne inteligentný a „nejako sa to naučí sám“. Nedostatok cieleného výcviku však môže spôsobiť neželané správanie a ďalšie komplikácie, ktoré sa naplno prejavia až časom.

4. Nedostatočná starostlivosť o zdravie

Starať sa o zdravie psa neznamená len zájsť k veterinárovi, keď sa vyskytne problém. Pravidelné preventívne prehliadky, očkovanie, ošetrovanie proti parazitom a pozornosť venovaná zubom či srsti sú nevyhnutné, aby sa včas predišlo vážnym ťažkostiam. Ak majiteľ ignoruje prvotné príznaky alebo sa s riešením zdráha, môže to mať vážne dôsledky na zdravie psa.

Časté chyby, ktoré robia pri výchove psov ich majitelia. Mnohé si ani neuvedomujú
Shutterstock

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné