Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 30.5.2024
sk
Ferdinand
cz
Ferdinand

Slúchadlá na počúvanie hudby sú jednou z charakteristík súčasnej doby. Stačí sa prejsť po ulici či poobzerať sa v autobuse po cestujúcich a celkom určite bude mať mnoho z nich na ušiach slúchadlá. Počúvať tak môžeš nielen pesničky, ale aj podcasty či audioknihy. Podľa novej vedeckej štúdie, ktorej výsledky priniesol aj portál Unilad, ale môže mať využívanie slúchadiel aj negatívne účinky.

Zo štúdie vysvitlo, že 15 % všetkých respondentov nosí slúchadlá každý deň vždy, keď nie sú v práci. Vo vekovej kategórii 16 až 24 rokov bolo toto číslo vyššie, až 30 %. V priemere slúchadlá nosia takmer hodinu denne (58 minút). Zároveň ale zo skúmania vyplynulo, že veľká časť ľudí (38 %) slúchadlá používa, aby sa mohla vyhnúť rozhovorom s ostatnými.

Shutterstock

Môžu viesť k pocitom osamelosti

Podľa profesorky Noreeny Hertz je to do veľkej miery symptómom doby. Tvrdí, že sa uzatvárame do vlastných digitálnych bublín, z ktorých sa vytráca vzájomný ľudský kontakt. Pandémia tento problém údajne ešte prehĺbila. „Ale aj predtým, než udrela pandémia, bolo toto storočie osamelé,“ povedala. „Pričom my sme ostali uväznení v našich bublinách digitálneho súkromia, nasadených slúchadlách, hlavách v telefónoch… Až príliš často sme sa aktívne vzďaľovali od svojho bezprostredného okolia.

Hertz dodáva, že ak nás naše bubliny a odstup od sveta pohltia až príliš, môže to viesť k silným pocitom osamelosti. „Samota poškodzuje nielen našu psychiku, ale aj fyzické zdravie,“ uviedla. „Osamelosť je pre človeka rovnako zlá, ako vyfajčenie 15 cigariet za deň. Prezradila tiež, že už len najmenší kontakt s iným človekom môže výrazne zredukovať tieto negatívne pocity: „Odborníci zistili, že už vďaka 30-sekundovému rozhovoru s cudzím človekom sa cítime výrazne menej osamelí a viac napojení na tých okolo nás.“

Shutterstock

Vzhľadom na tieto fakty teda nájdeme firmy, ktorých šéfovia apelujú na zamestnancov, aby aspoň jeden deň strávili bez slúchadiel na ušiach. Jednou z takých spoločností je aj Jabra. Steve Evans, riaditeľ zákazníckeho oddelenia, tým chce ľudí tak trochu „prinútiť“, aby vyhľadávali skutočný ľudský kontakt.

Povedal, že slúchadlá sa síce stali súčasťou nášho každodenného života, ale nezaškodí si od nich dať občas pauzu. „Občas je dobré zamerať sa na reálny okolitý svet,“ podotkol. „Jednou z vecí, ktoré nás predchádzajúcich 18 mesiacov naučilo, je, že sociálna interakcia a spoločnosť priateľov pre nás znamená všetko.“


Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.