Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 28.5.2024
sk
Viliam
cz
Vilém, Viliam

Nespavosť je, pravdaže, veľmi nepríjemný stav. Ale iste poznáš aj také prípady, keď sa ti konečne podarí zaspať, ale z nejakého dôvodu sa zobudíš uprostred noci. Prehadzuješ sa na posteli a snažíš sa zaspať, ale… nejde to. Často potom len útrpne odrátavaš sekundy dovtedy, kým už bude ráno.

Pravdou ale je, že existuje niekoľko funkčných trikov, ako opäť upadnúť do spánku.

Nespi so svojím zvieracím miláčikom v jednej posteli

Niektorí ľudia radi spia v jednej posteli so svojimi domácimi miláčikmi. Na tom nie je nič zlé, ale maj na pamäti, že to môže trochu narušiť tvoj spánok. Zvieratá síce znižujú hladinu stresu, ale môžu ťa tiež zobudiť uprostred noci. Napríklad olizovaním tváre, kňučaním a iným vynucovaním si pozornosti. Pokiaľ to robia pravidelne a narúšajú tak tvoj prirodzený spánok, je dobré nespať s nimi v jednej posteli.

Shutterstock

Siahni po nejakej knihe

Veľa ľudí v prípade nespavosti uprostred noci siahne po mobilnom telefóne a pripojí sa na internet, aby nejako zabili čas. Zároveň možno dúfajú, že ich to unaví. To je ale veľmi mylná predstava. Na to, aby si mohol pokojne spať, potrebuješ hormón melatonín. To, že sa prebúdzaš v noci a nevieš spať, signalizuje, že ho nemáš dostatok.

Čumenie do mobilu ti ho ale redukuje ešte viac. Najlepšie je nechať mobil mobilom a siahnuť napríklad po knihe. Proste si zasvieť, otvor knihu a začítaj sa. Uvidíš, že už po pár minútach sa ti budú zatvárať oči. A je pritom jedno, či siahneš po knihe, ktorú miluješ, alebo po tej, ktorá ťa nudí. Efekt bude vždy rovnaký.

Ak čítaniu neholduješ, tak ho môžeš nahradiť prakticky akoukoľvek inou aktivitou. Odporúča sa vstať z postele, odísť z miestnosti a vykonávať nejakú relaxačnú činnosť. Môžeš napríklad počúvať hudbu, kresliť si alebo robiť niečo iné. Vyhni sa však akejkoľvek stresujúcej činnosti.

Shutterstock

Cvičenie

Zmienku si zaslúži aj jedna úplne jednoduchá technika. Ak sa uprostred noci zobudíš, môžeš sa unaviť cvičením. Nie, neboj sa, nehovoríme o zdvíhaní činiek o tretej ráno. Proste budeš stále ležať na posteli a budeš precvičovať svaly a prsty na nohách. Natiahni ich najviac, ako dokážeš, a potom pomaly uvoľni.

Pohybuj palcami, zdvíhaj ich dohora a zase späť. Tieto jednoduché cviky ťa uvoľnia, zbavia stresu a pomôžu ti znovu zaspať.

Shutterstock

Spánok v ponožkách

V dobrom spánku pomáhajú aj ponožky. To sa ti síce môže zdať trochu zvláštne a mnohí by iste s ponožkami do postele nevliezli, podľa odborníkov ale majú ponožky „schopnosť“ rozširovať krvné cievy na nohách, čím sa dostáva viac tepla do celého tela. Tým pádom sa človeku aj lepšie zaspáva. Stojí tiež za zmienku, že ponožky by nemali byť príliš tesné, ale skôr voľné a z príjemného materiálu (napríklad vlny).

Shutterstock

Sprcha či levanduľový čaj

Ďalšou, tentokrát preventívnou možnosťou je dopriať si príjemnú sprchu asi hodinu predtým, než zaľahneš k spánku. Lekári to odporúčajú z toho dôvodu, že sprcha tvoje telo uvoľní. Je ale podstatné, aby si ju absolvoval nejaký čas pred spaním. Ak by si sa osprchoval a hneď v nasledujúcej minúte zaľahol k spánku, nebude to fungovať.

Tvoje telo bude nabité energiou. Preto mu musíš dať čas, aby trochu „vychladlo“. Zníži sa tým jeho teplota, sprcha zároveň prečistí aj myseľ a tebe sa bude zaspávať oveľa jednoduchšie. Na dobrý spánok je tiež prospešný levanduľový čaj. Jedna šálka pred spaním tvoje telo uvoľní a zníži tvoj srdcový tep. Spánok by tak mal prísť bez problémov. Ak čaj nemáš, môžeš použiť levanduľovú sviečku, prípadne samotnú levanduľu, ktorú umiestniš priamo do izby.

Shutterstock

[poll id=“119″]


Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.