Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 22.4.2024
sk
Slavomír
cz
Evženie
, Evžénie
Zdroj: ©Shutterstock

Často zabúdaš? 10 rád, ako si poradiť so slabou pamäťou

Čo je kľúčom k lepšej pamäti?

Každý z nás zažil tú nepríjemnú chvíľu, keď sme zabudli na dôležité meno, nevedeli si spomenúť, kam sme odložili telefón, alebo sme premrhali hodinu hľadaním kľúčov. Zábudlivosť je bežným javom, ktorý môže postihnúť kohokoľvek a v akejkoľvek fáze života.

Hoci je prirodzené, že s vekom sa môže naša pamäť zhoršiť, existuje mnoho techník a stratégií, ako podporiť a zlepšiť svoju pamäťovú kapacitu bez ohľadu na vek. V tomto článku ti prinášame niekoľko praktických tipov, ako bojovať proti zábudlivosti.

Zdravá životospráva

Pamäť môže byť ovplyvnená celkovým zdravím a životným štýlom. Pravidelné cvičenie, vyvážená strava a dostatok spánku ti môžu okrem iných benefitov priniesť aj zlepšenie kognitívnych funkcií.

Organizácia

Venuj pozornosť príprave a plánovaniu. Používaj kalendáre, denníky alebo mobilné aplikácie na sledovanie dôležitých dátumov a úloh. K tomu, aby si nezabudol dôležité informácie či udalosti, ti môžu pomôcť aj fyzické alebo digitálne poznámky.

zábudlivosť pamäť
Shutterstock

Čítanie

Čítanie je silným nástrojom na zlepšenie pamäti a zvyšovanie mozgovej aktivity. Nielenže to posilňuje tvoju slovnú zásobu, ale pravidelným čítaním si zlepšuješ koncentráciu, pozornosť a pamäť.

Odporúčame prečítať:

15 výstižných tweetov o moderných technológiách, v ktorých sa zaručene nájdeš

Hry a cvičenia pre mozog

Existuje mnoho hier a aplikácií navrhnutých na tréning pamäti. Hry a cvičenia na lepšiu pamäť majú pre tvoj mozog podobné benefity ako čítanie kníh. Takéto hry môžu zlepšiť tvoju schopnosť pamätať si informácie a riešiť problémy.

Koncentrácia

Ak sa ti stáva, že často zabúdaš alebo si nie si schopný zapamätať veci, ktoré ti niekto hovorí, skús zapracovať na sústredení. Zameraj sa naraz iba na jednu úlohu a minimalizuj rušivé prvky. Vyhni sa multitaskingu, pretože to môže znižovať tvoju schopnosť si niečo zapamätať.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.