O tom, kde sú hranice slobody prejavu (a či vôbec existujú), sa po celom svete vedú vášnivé debaty. Najčastejšie sa spájajú s problematikou nenávistných prejavov, pre ktoré sociálne siete predstavujú úrodnú pôdu. Ako rozlíšiť, či ide len o prejav frustrácie, alebo predzvesť skutočného nebezpečenstva?
Portál Brněnský deník priniesol správu o výnimočnom súdnom prípade. Dvadsaťdvaročný muž zo Znojma dostal za nenávistný komentár zverejnený na internete trest 6 rokov za mrežami. V marci 2019 Benedikt Čermák pridal pod video z teroristického útoku na mešitu v novozélandskom Christchurchi nasledujúci komentár:
„Jak jim chutná jejich medicína??? Dobrá práce!??“
Čermák sa zrejme snažil povedať to, že moslimovia majú akýsi patent na terorizmus a masové vraždenie (blbosť) a ak nejaký (nemoslimský) terorista pozabíja kopec nevinných ľudí, tak tým vykoná spravodlivú pomstu, dosiahne rovnováhu alebo nápravu. Je to hlúposť a nedáva to žiadny zmysel.
Hoci je táto myšlienka veľmi chabá po stránke logickej, napĺňa skutkovú podstatu trestného činu podpory a propagácie terorizmu. Komentár na webe zvraceny.cz vyšiel Benedikta fakt draho a Krajský súd v Brne mu udelil trest šesť rokov väzenia. Ide doposiaľ o najvyšší trest udelený v Česku za nenávistné komentáre. Voči rozsudku sa odvolal.
„Mrzí mě, že jsem to napsal. Nesouhlasil jsem s tímto trestním činem, ani s jiným vražděním. Komentář jsem myslel spíše jako kritiku,“
týmito slovami sa Čermák hájil.
Minulosť tohto človeka naznačuje, že zrejme nejde o žiadneho „frustrovaného občana“ ale človeka, u ktorého sa dlhodobo prejavujú extrémistické nálady. Dotyčný sa už niekoľkokrát dostal do konfliktu so zákonom kvôli svojej verbálnej a fyzickej agresii.
Ako čerešnička na torte slúži fakt, že Čermák svoj komentár napísal pod používateľským menom SSMAN. Ide o dosť očividnú referenciu na najnižšiu hodnosť (SS-man) používanú príslušníkmi nacistickej organizácie Schutzstaffel (SS). Obvinený si určite vymyslel obranu v tom zmysle, že nie je nacista, len miluje sicílske spaghetti…
Zdroj: denik.cz