Čech dostal šesť rokov väzenia za nenávistný komentár na internete

O dôvod viac na to, aby sme sa zamysleli ešte pred tým, ako niečo zverejníme.

Zdroj: Shuttestock

O tom, kde sú hranice slobody prejavu (a či vôbec existujú), sa po celom svete vedú vášnivé debaty. Najčastejšie sa spájajú s problematikou nenávistných prejavov, pre ktoré sociálne siete predstavujú úrodnú pôdu. Ako rozlíšiť, či ide len o prejav frustrácie, alebo predzvesť skutočného nebezpečenstva?

Portál Brněnský deník priniesol správu o výnimočnom súdnom prípade. Dvadsaťdvaročný muž zo Znojma dostal za nenávistný komentár zverejnený na internete trest 6 rokov za mrežami. V marci 2019 Benedikt Čermák pridal pod video z teroristického útoku na mešitu v novozélandskom Christchurchi nasledujúci komentár:

„Jak jim chutná jejich medicína??? Dobrá práce!??“

Čermák sa zrejme snažil povedať to, že moslimovia majú akýsi patent na terorizmus a masové vraždenie (blbosť) a ak nejaký (nemoslimský) terorista pozabíja kopec nevinných ľudí, tak tým vykoná spravodlivú pomstu, dosiahne rovnováhu alebo nápravu. Je to hlúposť a nedáva to žiadny zmysel.

profimedia

Hoci je táto myšlienka veľmi chabá po stránke logickej, napĺňa skutkovú podstatu trestného činu podpory a propagácie terorizmu. Komentár na webe zvraceny.cz vyšiel Benedikta fakt draho a Krajský súd v Brne mu udelil trest šesť rokov väzenia. Ide doposiaľ o najvyšší trest udelený v Česku za nenávistné komentáre. Voči rozsudku sa odvolal.

„Mrzí mě, že jsem to napsal. Nesouhlasil jsem s tímto trestním činem, ani s jiným vražděním. Komentář jsem myslel spíše jako kritiku,“
týmito slovami sa Čermák hájil.

Minulosť tohto človeka naznačuje, že zrejme nejde o žiadneho „frustrovaného občana“ ale človeka, u ktorého sa dlhodobo prejavujú extrémistické nálady. Dotyčný sa už niekoľkokrát dostal do konfliktu so zákonom kvôli svojej verbálnej a fyzickej agresii.

Ako čerešnička na torte slúži fakt, že Čermák svoj komentár napísal pod používateľským menom SSMAN. Ide o dosť očividnú referenciu na najnižšiu hodnosť (SS-man) používanú príslušníkmi nacistickej organizácie Schutzstaffel (SS). Obvinený si určite vymyslel obranu v tom zmysle, že nie je nacista, len miluje sicílske spaghetti…

Zdroj: denik.cz

Reagujte!
Grr Grr
5
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
2
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
3
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Najčastejšie chyby v hygienických návykoch, ktoré škodia nášmu zdraviu


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME