Len pred pár dňami slovenská polícia zdieľala na svojej facebookovej stránke príspevok venovaný online podvodníkom. V tomto prípade išlo o incidenty so šťastným koncom, pretože išlo o zbierku konverzácií, v ktorých ľudia včas odhalili podvodníkov a nahlásili ich.
Samozrejme, nie vždy sa veci vyvinú tým správnym smerom a niekedy sa podvodníkom podarí uspieť a vytiahnuť zo svojich obetí poriadnu čiastku. Nepozornosť, málo opatrnosti či nedostatočná informovanosť sú najlepšími priateľmi každého špekulanta a podvodníka.
Chcel predať korčule
Ako odstrašujúci príklad môže slúžiť prípad zo susedného Česka. Muž zo Zlína ponúkal na predaj korčule na webe s použitým tovarom. V polovici júna našiel záujemcu, ktorý ho kontaktoval prostredníctvom aplikácie WhatsApp. Osoba vystupovala ako žena, ťažko povedať, či išlo o skutočnosť alebo falošnú identitu.
Táto osoba použila veľmi jednoduchý, veľmi rozšírený, avšak očividne stále fungujúci trik. Mužovi poslala link na stránku Českej pošty, pomocou ktorej sa mal prihlásiť do svojho internetbankingu, aby mohol prijať platbu za korčule.
„I have a bad feeling about this!“
Ak sa už teraz chytáš za hlavu, zrejme patríš k tým, ktorí o bezpečnosti na internete niečo vedia. Na uhradenie platby stačí druhej strane vedieť len číslo účtu. Žiadne ďalšie údaje či prihlasovanie sa do akýchkoľvek systémov nie je potrebné.
Ako sa ukázalo, link slúžil na krádež bankových údajov. Na podvodnú stránku, ktorá vizuálom kopírovala Českú poštu, sa muž nedokázal prihlásiť ani po viacerých pokusoch. Všetko, čo do okienok naťukal, sa však dostalo k podvodníkom.
Stratil vyše 400-tisíc Kč
Kriminálny živel získané údaje patrične využil a poškodený už na druhý deň zistil, že mu z účtu v deviatich platbách odišlo 438-tisíc korún (cca 18-tisíc eur), ktoré skončili na dvoch zahraničných účtoch. Vypátrať páchateľov takýchto skutkov je nesmierne ťažké, v prípade ich dolapenia a dokázania viny im hrozí až päťročné väzenie.