Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 31.1.2023
sk
Emil
cz
Marika

Niektoré značky a firmy poznajú ľudia na celom svete. To znamená, že firma má nielen dobré marketingové oddelenie, ale aj názov, ktorý si ľudia ľahko zapamätajú. Niektoré značky sú však len skratkami iných názvov, ktoré my dnes už ani nepoznáme. Schválne, vieš z čoho pôvodne vznikol názov Tesco či Durex?

CISCO

Táto IT firma má v názve posledných päť písmen z názvu mesta San Francisco, a aj samotný symbol firmy pripomína slávny most Golden Gate. 

https://www.flickr.com/photos/kaoticsnow/2545501737

3M

Skratka pochádza z celého názvu firmy, ktorej všetky tri slová začínajú na písmeno M, a to je Minnesota Mining and Manufacturing. Možno ti táto značka na prvý pohľad nič nehovorí, ale vyrábajú napríklad tie slávne papierové lepky Post-it. 

https://www.flickr.com/photos/tabor-roeder/31135998640

YKK

Máš na svojom oblečení nejaký zips? Pozri sa naň. Na 90% je na ňom napísaná skratka YKK, ktorá patrí najväčšiemu svetovému výrobcovi zipsov, japonskej firme Yoshida Kogyo Kabushikikaisha. 

https://www.pexels.com/photo/blue-jeans-clothes-pants-39697/

eBay

Pierre Omidyar, zakladateľ firmy, chcel svoju novovzniknutú firmu nazvať Echo Bay, podľa jedného mesta v Amerike, ale toto meno bolo už obsadené jednou ťažobnou firmou, a tak musel Pierre názov svojej firmy skrátiť na eBay. 

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:EBay_campus.jpg

BMW

Názov firmy, vyrábajúcej osobné autá bez blinkrov, je skratka z nemeckého Bayerische Motoren Werke, čo v preklade znamená bavorské motorové podniky. 

https://pixabay.com/sk/photos/bmw-m4-kabriolet-bmw-m4-3169357/

ADIDAS

Nie, nie je to skratka z “All day I dream about sport” alebo niečoho podobného. Adidas je len skratka z mena a priezviska jeho zakladateľa Adolfa, prezývaného Adi, Dasslerera. 

https://www.flickr.com/photos/warrenski/4451793040

FIAT

Talianske autá značky Fiat sú pomenované podľa prvých písmen z Fabbrica Italiana Automobili Torino, čo v preklade znamená talianska automobilová továreň v Turíne. 

https://www.pexels.com/photo/photo-of-pink-fiat-500-car-1009873/

M&M’s

Slávne čokoládové cukríky M&M’s dostali svoje meno po zakladateľoch Forrestovi Marsovi, synovi zakladateľa tyčiniek Mars, a Bruceovi Murriem, synovi majiteľa americkej čokoládovej spoločnosti Hershey’s, ktorý mal vo firme 20% podiel. 

commons.wikimedia.org (https://commons.wikimedia.org/wiki/File:M_%26_Ms_(3685102458).jpg)

Tesco

Kto by to bol povedal, že aj Tesco je skratka. Jack Cohen, syn poľských židov, ktorí sa na konci 19. storočia vysťahovali za lepším životom do Londýna, založil firmu Tesco v roku 1919. Názov vznikol zo spojenia počiatočných písmen firmy dovážajúcej čaj zo zámoria, Thomas Edward Stockwell, ktorú Cohen kúpil a prvých dvoch písmen svojho vlastného priezviska. 

https://www.flickr.com/photos/talk2santosh/15706375514/in/photolist-pVVheQ-7UCyQ4-7UCz7F-7UFrLh-7UFNQo-7UFkXd-7UCaHx-hoU5zF-hifEjF-dVzE9t-6C6izK-7UCeQB-fv7Um8-7UBVRr-7UFgbs-hoTCdq-7UFDXY-7UC9yH-7UC9eT-7UFAVU-7UFKEU-dDU5oS-7U14ym-7UF7mW-7TWNUT-7UBMMV-7UBXiV-nyVBh3-dDpkmF-65pMmW-7eQWTH-78Ambm-7TWQ4k-8uuBnt-hQdxgT-3QrPL-cxLqx5-7UFvWj-7UFsJ5-7UC5ak-4eGqwU-7UCpV8-cUtqLW-hoTh4s-7U13ru-7UC8gP-7UFQkY-7UF9ku-7U13Wb-2HDLhE

JBL

Firma JBL vyrába audio zariadenia a názov je jednoducho odvodený z iniciálok jej zakladateľa, Jamesa Bullougha Lansinga, ktorý sa môže pýšiť aj tým, že ozvučil prvý film v dejinách kinematografie. 

commons.wikimedia.org (https://commons.wikimedia.org/wiki/File:JBL_Flip_3_bluetooth_speaker_(DSCF2653).jpg)

Durex

Značka najznámejšej pánskej ochrany je skratka vytvorená z prvých slabík slov Durable Reliable Excellence, ktoré v preklade znamenajú odolnú spoľahlivú dokonalosť a mali vystihovať najdôležitejšie charakteristické črty tohto produktu. 

https://www.flickr.com/photos/draco2008/6299790927

PEZ

Cukríky nášho detstva PEZ sú pomenované podľa nemeckého slova pre mätu, Pfefferminze, odkiaľ autor vybral a použil písmená P, E a Z.  

https://www.flickr.com/photos/ruthanddave/495213987

C&A

Táto značka oblečenia bola založená holandskými bratmi Clemensom a Ausgustom Brenninkmeijerovcami v roku 1841. A písmená C a A sú jednoducho iniciálkami bratov. 

commons.wikimedia.org (https://commons.wikimedia.org/wiki/File:C%26A_shop_in_Budapest,_Hungary.jpg)

DHL

Doručovacia firma DHL je známa po celom svete. Zamyslel si sa niekedy, čo vlastne písmená DHL znamenajú? Ide o počiatočné písmená z priezvisk Adriana Dalseya, Larryho Hillbloma a Roberta Lynna, zakladateľov spoločnosti. 

https://pixabay.com/sk/photos/lietadlo-lietadl%C3%A1-komer%C4%8Dn%C3%A9-n%C3%A1kladn%C3%A9-750753/

YAHOO!

Americká internetová spoločnosť Yahoo je vytvorená z počiatočných písmen vety Yet Another Hierarchically Organized Oracle. V preklade len ďalší hierarchicky organizovaný veštec. Zaujímavé, však? 

https://www.flickr.com/photos/esthervargasc/8939222795

HTC

Taiwanský výrobca mobilných telefónov HTC má meno svojej firmy odvodené od High Tech Computer Corporation.  

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:HTC_Desire_-_FriendStream.jpeg

M·A·C

Mnoho dievčat zbožňuje výrobky kozmetickej spoločnosti M·A·C, ale len málo z nich vie, čo jednotlivé písmená označujú. Dámy, M·A·C je skrátene Make-up Art Cosmetics. 

https://www.flickr.com/photos/chrisyarzab/34176860936/in/photostream/

IBM

IBM je popredná svetová spoločnosť podnikajúca v odbore informačných technológií a preto neprekvapuje, že IBM sú prvé písmená z International Business Machine.  

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:IBM_logo_in.jpg

Lego

Slávna dánska značka kociek na hranie je pomenovaná podľa dánskej vety Leg godt, ktorá znamená, dobre sa hrať

https://www.publicdomainpictures.net/cs/view-image.php?image=195702&picture=obrazek-z-lego-kusu

Nikon

Nippon Kogaku znamená japonská optika po japonsky. A niet divu, že Nikon patrí medzi najznámejšie značky výrobcov fotoaparátov s vynikajúcimi fotografickými šošovkami.  

https://pixabay.com/sk/photos/nikon-kamera-objekt%C3%ADv-slr-690631/

Zdroj: digitalsynopsis.com, msn.com, wikipedia.org


Ako hodnotíš tento článok?

Patty

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť