Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 5.2.2023
sk
Agáta
cz
Dobromila

Cena kravského mlieka stúpla za 12 mesiacov o takmer 45 %

Mliekarne nikdy neplatili za mlieko poľnohospodárom tak veľa ako v súčasnosti.


Za dvanásť mesiacov cena surového kravského mlieka stúpla o takmer 45 percent a tým nákupné ceny mlieka prepisujú rekordy. Mliekarne nikdy neplatili za mlieko poľnohospodárom tak veľa ako v súčasnosti.

Mliekarne v decembri 2022 zaplatili za surové kravské mlieko poľnohospodárom v priemere 0,5292 eura za liter, pričom v medziročnom porovnaní platili v decembri 2021 za surové kravské mlieko výrazne menej, a to 0,3653 eura za liter. Informovala o tom v tlačovej správe hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová.

Pexels

Dôvodom dramatického vývoja ceny mlieka je najmä inflácia, energetická kríza, sucho, no aj výrazný tlak na znižovanie celkového investičného dlhu v sektore chovu dojníc. V roku 2021 zaplatili mliekarne za nákup surového kravského mlieka viac ako 269 mil. eur, minulý rok to bolo už 358 mil. eur. V medziročnom porovnaní zaplatili mliekarne za mlieko o takmer 34 percent viac.

„Mliekarne stále musia hľadať riešenia, ako za tejto situácie, keď sa náklady na výrobu potravín vplyvom inflácie neustále zvyšujú, nastaviť výrobu tak, aby ceny mliečnych potravín neboli ešte drahšie. Zvýšené náklady sa snažia utlmiť aj vo vlastnej réžii. Apelujeme na spotrebiteľov, aby vnímali aj túto snahu mliekarní, ktorú robia v prospech zákazníkov a aby pri nákupe vkladali do košíkov ešte viac slovenského mlieka a mliečnych výrobkov,“ uviedol podpredseda SPPK Marián Šolty. Analytici predpokladajú, že ceny tovarov a služieb budú rásť aj v roku 2023.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť