Ceny internetu vo svete: je Slovensko príliš drahé?

Ako sme obstáli oproti zvyšku sveta?

Zdroj: © Profimedia, Picodi

Aký je drahý internet počas dnešných dní? Kde je surfovanie najlacnejšie? V ktorých krajinách je super rýchly internet ľahko prístupný? A je ten slovenský naozaj drahý? Analytický tím z Picodi.com sa pozrel na ceny 233 najväčších internetových poskytovateľov v 62 krajinách a na všetky tieto otázky našiel odpoveď. 

Pred 20 rokmi malo vo svete prístup k internetu iba 4,1% ľudí. V roku 2019 tu máme viac ako 4,5 miliárd aktívnych užívateľov internetu, čo je až 58,8% svetovej populácie, a nie je odvážne tvrdiť, že toto číslo neustále rastie.

Ústrednú rolu internetu v modernom živote zdôrazňuje OSN, ktorá vydala rezolúciu, potvrdzujúcu, že prístup k internetu je jedným zo základných ľudských práv a vyzýva členské štáty, aby zabránili digitálnemu rozdeľovaniu.

Prosím, berte na vedomie, že prieskum zahŕňa iba neobmedzené internetové rezidenčné plány, bez televízie alebo telefónu.

100Mb/s by malo byť dostačujúcich pre každého

Komfort pri používaní internetu závisí od viacerých faktorov. Medzi nimi je nominálna rýchlosť, technológia siete, dosah bezdrôtového pripojenia, načítavanie siete, ale aj kvalita navštevovanej stránky a vzdialenosť k jej hostingovému serveru.

Podľa Speedtest.net je priemerná globálna rýchlosť širokopásmového internetu 70Mb/s (december 2019). Na druhej strane, 100Mb/s je rýchlosť, ktorú používa väčšina krajín – 55 zo 62. Dnes nám takáto rýchlosť zabezpečí hladké prezeranie webu na viacerých zariadeniach v rovnakom čase a pozeranie streamovacích serverov v najvyššom 4K rozlíšení (UHD).

Navyše, v rôznych krajinách, ako napríklad v Poľsku, Rumunsku, Francúzsku alebo v Singapure, hlavní poskytovatelia internetu nemajú v ponuke takúto “nízku” rýchlosť. V Poľsku a Rumunsku je najnižšia dostupná rýchlosť 150Mb/s, vo Francúzsku 200Mb/s a v Singapure 500Mb/s. Na druhej strane, v krajinách ako Tadžikistan, Turkménsko alebo Vietnam, je 100Mb/s stále nedostupnou rýchlosťou.

https://www.picodi.com/sk/nakup-hlavou/cena-internetu-vo-svete

Medzi preskúmanými krajinami je najvyššia cena za 100Mb/s internet v Južnej Afrike – 79€ za mesiac. Ľudia, žijúci v severských krajinách ako Island alebo Nórsko, platia za internet viac ako 60€ každý mesiac.

100Mb/s internet je najlacnejší v krajinách východnej Európy, ako Moldavsko (8,74€/mesiac), Rusko (6,96€/mesiac) a Ukrajina (5,60€/mesiac).

Internet do 20€ mesačne

Rozhodli sme sa prezentovať informácie trošku inou cestou: akú internetovú rýchlosť si môžete dovoliť do 20€ mesačne? Zo 62 krajín v reporte až 20 nemôže byť hodnotených.

Austrália, Brazília, Nemecko, Švajčiarsko, Čile, Taliansko, Portugalsko, USA a Južná Afrika – v týchto krajinách je neobmedzený optický internet od hlavných poskytovateľov drahší ako 20€ za mesiac. Infografika nižšie ukazuje výsledky pre špecifické krajiny.

https://www.picodi.com/sk/nakup-hlavou/cena-internetu-vo-svete

Najvyššiu internetová rýchlosť, ktorá sa ukázala byť 1Gb/s, si môžu ľudia za menej ako 20€ zakúpiť v Poľsku, Rumunsku, Moldavsku, Indii, Maďarsku, Lotyšsku a Ukrajine. Za takúto sumu si môžete dovoliť kúpiť super rýchly internet v Rusku (890Mb/s), Číne a Litve (600Mb/s).

Vesmírna rýchlosť

Teoreticky si môžete s internetovou rýchlosťou 1Gb/s stiahnuť 1GB súbor za 8 sekúnd. V mnohých krajinách je táto rýchlosť tou najvyššou, ktorá sa dá zakúpiť. Avšak účel tohto reportu nie je dokázať či a čo je pre túto rýchlosť potrebné. My sme zistili iba to, v akých krajinách je 1Gb/s internet dostupný a aký je drahý.

https://www.picodi.com/sk/nakup-hlavou/cena-internetu-vo-svete

Podľa informácií od Picodi.com je v mnohých krajinách 1Gb/s internet drahý luxus. V 22 zo 44 krajín, kde poskytovatelia túto rýchlosť ponúkajú, je mesačná suma viac ako 50€. Super rýchly internet je najdrahší v Rakúsku (199€) a v Austrálii (209€).

Na druhú stranu, najlacnejší 1Gb/s internet je dostupný v Rumunsku, s cenou iba 8€ za mesiac. Na Slovensku je 1Gb/s internet na strane drahších – 65€ za mesiac.

Zdroj: picodi.com

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
2
Fuuj
Fňuk Fňuk
8
Fňuk
Jeej Jeej
3
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
3
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Fantastické divadlo: elektrický úhor dokáže rozsvietiť vianočný stromček


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME