Štvrtok 26.5.2022
sk
Dušan
cz
Filip

Ceny starších bytov v Bratislave vzrástli medziročne o viac ako 13 percent

Priemerná cena bytov na sekundárnom trhu v Bratislave dosiahla 3 544 eur za meter štvorcový.


Ceny bytov z druhej ruky v Bratislave stúpli medziročne o 13,3 percenta, nájomné rastie pomalšie. Vyplýva to z aktuálnej správy analytikov z Bencont Investments.

Podľa nich priemerná cena bytov predávaných na sekundárnom trhu v hlavnom meste v prvom štvrťroku 2022 dosiahla 3 544 eur za meter štvorcový, čo je oproti poslednému štvrťroku nárast o 7,8 percenta. Priemerný byt z druhej ruky tak stál 225-tisíc eur. Priemerné nájomné dosiahlo 12,65 eura za meter štvorcový vrátane energií, čo medziročne predstavuje nárast o 6,13 percenta.

Nárast bol podľa analytikov podobný vo všetkých bratislavských okresoch, pričom najväčší skok – o 9 percent zaznamenal okres BA V a najmenší – o 6,9 percenta okres BA I. „Priemerná absolútna cena bytov z druhej ruky sa vyšplhala na 225-tisíc eur, čo oproti predchádzajúcemu štvrťroku značí nárast o 5,6 percenta,“ konštatuje spoločnosť s tým, že hranicu 200-tisíc eur prekonali aj okresy BA II a BA IV.

Shutterstock

„Jediný okres, kde sa priemerná cena bytov nachádza tesne pod úrovňou 200-tisíc eur je BA V. Dôvodom je nízka priemerná rozloha, ktorá je pri 60,53 metrov štvorcových najnižšia spomedzi bratislavských okresov,“ dodáva s tým, že najväčšie byty sa tradične predávali v okrese BA I, kde priemer predstavoval až 80,92 metra štvorcového.

Čo sa týka trhu s nájomným bývaním, aj tu podľa analytikov prišlo k nárastu, avšak podstatne miernejšiemu ako v prípade bytov na predaj. „Treba však dodať, že ide o priemer inzerátov na prenájom ponúkaných počas prvého štvrťroka a efekt prenájmu bytov utečencami z Ukrajiny sa ešte nestihol prejaviť naplno.

Prílev nových nájomcov vyvoláva zvýšený dopyt a nárast cien nájomného, pričom dĺžka trvania tohto efektu bude závisieť od vývoja vojny na Ukrajine,“ konštatuje spoločnosť. Priemerné nájomné jednoizbového bytu dosahovalo 497 eur, dvojizbového bytu 670 eur a trojizbového bytu 919 eur.

Vzhľadom na najrýchlejší rast cien novostavieb v Bratislave od roku 2008 sa dalo očakávať, že sekundárny trh bude v cenovom raste nasledovať. „Aj napriek tomu je však za posledné dva roky vidieť zvyšujúci sa rozdiel medzi cenami novostavieb a cenami bytov z druhej ruky. Historicky sa pohyboval na úrovni okolo 15 percent resp. 350 eur za meter štvorcový.

V prvom štvrťroku 2022 dosahoval však už takmer 1 100 eur za meter štvorcový, resp. 31 percent,“ zdôraznili analytici. „Očakávame, že dopyt po lacnejších starších bytoch bude pokračovať, čo bude naďalej tlačiť na ich cenu smerom nahor. Vzhľadom na zhoršujú sa kúpyschopnosť obyvateľstva by však tempo rastu malo postupne spomaľovať smerom k úrovni 5-10 percent medziročne,“ uzatvára hlavný analytik Bencont Investments Rudolf Bruchánik.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť