Cenzúra internetu v Číne: Nepriateľom už nie je len Macko Pú, ale aj Peppa Pig a rage komiksy!

Komunistická strana a zmysel pre humor k sebe jednoducho nepatria

Aj keď je Čína krajina vzdialená a kvôli tamojšiemu režimu žije v akejsi mediálnej bubline, stále tam žijú rovnakí ľudia, ako sme my. A rovnako ako my, majú radi memes. Jedným z populárnych čínskych meme profilov bol až donedávna Baozou Manhua.

Názov je doslovným prekladom pomenovania „rage comics,“ teda internetových komiksov, ktoré sú známe aj na Západe. Keďže robiť humor v krajine s nedemokratickým režimom je tanec na tenkom ľade, bolo len otázkou času, kedy sa Baozou Manhua dostane do maléru. Cestu do pekla stránke vydláždil jeden primitívne vyzerajúci komiks:

https://knowyourmeme.com/news/china-bans-rage-comics-after-controversial-video-reemerges

O čo sa v ňom jedná?

Meme znázorňuje Donga Cunruia, v komunistickej Číne považovaného za hrdinského martýra. Počas čínskej občianskej vojny, v ktorej proti sebe stáli komunisti a nacionalisti, Dong zlikvidoval nepriateľský bunker. Z víťazstva veľa radosti nemal, pretože pozíciu odpálil počas samovražedného útoku, ktorý si vyžiadal aj jeho život. Do slovenčiny nepreložiteľný vtip spojil vojnový príbeh s referenciou z reklamnej kampane fastfoodového reťazca KFC.

Zvláštnosťou je to, že meme bolo publikované už v roku 2014, ale až teraz sa dostalo do hľadáčika úradov. Záujem vlády nič dobré neveštil a výsledkom je nekompromisné zrušenie všetkých internetových profilov BM. Štát sa pri procese odvolal na nedávno prijatý zákon na ochranu národných hrdinov a martýrov.

Najľudnatejšia krajina sveta už párkrát ukázala svoju slabú toleranciu internetového humoru. Dobre známym je prípad Macka Pu, ktorý sa stal nežiadúcim po sérii obrázkov, prirovnávajúcich ho k prezidentovi Si Ťin-pchingovi. Obrázok hračkárskeho Pua v autíčku získal od spoločnosti Global Risk Insights titul „najcenzúrovanejšia fotka Číny.“

https://www.facebook.com/freechinamemes/photos/a.1440466722928006/1867875616853779/?type=3&theater

Peppa Pig je ďalšia kreslená postavička, ktorá padla do nepriazne režimu a bola označená za „podvratný symbol kontrakultúry“. Podobne ako pôvodne nevinný Pepe the Frog v Amerike, aj prasiatko v Číne bolo adoptované do prostredia memes a komiksov, ktoré majú veľakrát vulgárny až pornografický obsah. Čínska vláda sa obávala, že ostré memes môžu poškodiť morálku slušnej mládeže. Výsledné opatrenia majú na svedomí trebárs odstránenie asi 30 000 videí z populárneho videoportálu Douyin.

https://twitter.com/fryan/status/991176362877595648/photo/1?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E991176362877595648%7Ctwgr%5E373939313b636f6e74726f6c&ref_url=https%3A%2F%2Fknowyourmeme.com%2Fnews%2Fchina-bans-rage-comics-after-controversial-video-reemerges

Realita totalitnej Číny sa nám môže zdať ako niečo veľmi bizarné, pripomínajúce cenzúrne zásahy, ktoré u nás prebiehali pred rokom 1989. Ani na Slovensku ale nemusíme byť pred takýmito nebezpečenstvami chránení. Európskej únii chýba už len málo, aby do praxe zaviedla novú legislatívu, ktorá môže mať na internet deštruktívny dopad.

Okrem toho nevyspytateľné prostredie Facebooku a iných sociálnych sietí praje agresívnym nahlasovacím kampaniam, schopným zlikvidovať celé stránky. Hlavne politicky radikálne skupinky bežne organizujú útoky na oponentov a vlnami nahlasovania príspevkov im dávajú dole stránky. Nejedna dobrá meme komunita padla kvôli tomu, že niekto považoval jej humor za nevhodný a pohoršujúci

Zdroj: knowyourmeme.com
Titulná fotka: videoblocks.com

Reagujte!
Grr Grr
1
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
6
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
2
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
1
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Prestaňme robiť týchto 8 vecí a bude sa nám tu žiť lepšie

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME