V stredu, 2. apríla, bude pokračovať súdne pojednávanie s Mikulášom Černákom, jedným z najobávanejších postáv slovenského podsvetia z 90. rokov. Po viac ako 26 rokoch strávených vo väzení sa 58-ročný muž pokúša o prepustenie na slobodu. Podľa dostupných informácií sú posudky z leopoldovskej väznice, ako aj hodnotenia odborníkov a zamestnancov ústavu, kde si odpykáva trest, zatiaľ pre Černáka priaznivé. Téme sa venoval portál Noviny.
Riaditeľ ústavu hodnotí jeho celkové pôsobenie vo väzení kladne, čo predstavuje kľúčový faktor pre rozhodnutie súdu. Ide o unikátny prípad, keďže podľa bývalej prokurátorky a advokátky Evy Mišíkovej je Černák „jediný odsúdený na doživotie, kde riaditeľ ústavu jeho celkové pôsobenie hodnotí kladne“.
Od automechanika k mafiánskemu bossovi
Mikuláš Černák vyrastal v malej dedinke Telgárt na strednom Slovensku, kde sa vyučil za automechanika. Jeho kriminálna kariéra sa začala v 90. rokoch. Začal podvodmi s faktúrami, no postupne si spolu so svojimi spolupracovníkmi založil súkromnú bezpečnostnú službu a rozšíril svoje pôsobenie z Brezna do Banskej Bystrice.
Skupina známa ako Černákovci sa postupne zapojila do výpalníctva, krádeží áut a pašovania tovaru. Získavali krčmy, erotické salóny a ďalšie podniky. Černákova stavebná firma údajne získavala lukratívne zákazky od štátu počas vlády Vladimíra Mečiara, pričom sa špekulovalo o jeho krytí zo strany politikov, polície aj Slovenskej informačnej služby.
Černákovci boli neslávne známi svojím násilníckym správaním a brutálnymi metódami, ktoré neváhali používať. Jedným z najznámejších prípadov, v ktorých sa Černák spomína, bolo zmiznutie telgártskeho krčmára Miroslava Vlčeka, ktorý mal svedčiť proti Černákovmu bratovi. Jeho telo sa nikdy nenašlo, hoci Černák svoju vinu v tomto prípade popiera.

Súdne procesy a obrat v živote
Prvýkrát bol Černák obvinený v decembri 1997 z vydierania. Nasledoval rozsiahly súdny proces, pri ktorom bol na Slovensku historicky prvýkrát využitý inštitút chránených svedkov. V roku 2002 bol odsúdený za dvojnásobné vydieranie na 8,5 roka väzenia.
Po odpykaní polovice trestu bol podmienečne prepustený, no toto rozhodnutie zvrátil Najvyšší súd na podnet vtedajšieho ministra spravodlivosti Daniela Lipšica. Černák sa pokúsil uniknúť do Českej republiky, ale bol zatknutý a vrátený do výkonu trestu.
V roku 2004 špeciálny tím založený ministrom vnútra Palkom objasnil viaceré Černákove vraždy, za ktoré bol v roku 2009 odsúdený na doživotie. Prelomový moment nastal v roku 2015, keď Černák začal spolupracovať s políciou. Koncom roka 2019 uzatvoril dohodu o vine a treste. Súd ho uznal vinným zo 16 skutkov, vrátane 14 prípadov vraždy a dvoch prípadov všeobecného ohrozenia.
Ak by bol Černák prepustený na slobodu, pravdepodobne by musel dodržiavať určité obmedzenia, ako napríklad niekoľkoročnú podmienku, probačný dohľad alebo nosenie monitorovacieho náramku. O jeho osude rozhodne súd na pojednávaní, ktoré sa uskutoční v stredu 2. apríla v Piešťanoch.