Česi si zvolili novú vládu. Politický boj sa nezaobišiel bez poriadnej dávky memes

Českí voliči poslali Babiša do opozície, komunisti a ČSSD sa pobrali mimo snemovne.

Zdroj: Profimedia

Uplynulý víkend prebehli u našich českých susedov voľby, ktoré rozhodli o novom usporiadaní Poslaneckej snemovne a o novej vláde. Voľby boli výnimočné vysokou volebnou účasťou – hlas odovzdalo 5,4 milióna voličov, čo je najviac od roku 1998. Až 50 kresiel v snemovni, presne štvrtinu, obsadili ženské kandidátky, informuje iRozhlas.

Súboj o prvé miesto v počte získaných hlasov bol až do poslednej chvíle veľmi napínavý. Nečakaným víťazom sa nakoniec stala koalícia Spolu (ODS + KDÚ-ČSL + Top 09), ktorá momentálne rokuje o zostavovaní novej vlády. Voľby priniesli niekoľko prekvapení, významných míľnikov pre českú politickú scénu a, samozrejme, aj kopu memes!

Referendum o Babišovi

Zjednodušene by sa dalo povedať, že hlavnou témou českých poslaneckých volieb bola otázka, či sa Andrejovi Babišovi a jeho hnutiu ANO podarí zotrvať pri moci. Hoci až do posledných chvíľ bol rozdiel v hlasoch pre ANO a trojkoalíciu SPOLU extrémne tesný a Babiš mohol zvíťaziť, zrejme aj v prípade volebného víťazstva by mal problém zostaviť vládu – chýbali mu na to spoľahliví potenciálni spojenci.

Napriek svojmu sľubu, že pred pôsobením v opozícii uprednostní odchod z politiky, prvá vec, ktorú po voľbách urobil, bolo oznámenie, že zostáva poslancom.

DPČ!Hodór dvete na Kancľi!Už idú!KONIEC DPČ!

Posted by Kancelária Koordinátora úderky on Saturday, October 9, 2021

Čau, lidi! 👋

Posted by Satirén on Saturday, October 9, 2021

Odchod starých značiek

Za najväčší debakel sa dá považovať výsledok strán ČSSD a KSČM. Majú toho mnoho spoločného: obe patria k stranám s dlhoročnou tradíciou, obe podporovali doterajšiu vládu Babiša, obe získali menej ako 5 % hlasov, čím sa nedostali do Snemovne, a predsedovia oboch týchto strán sa po volebnom fiasku vzdali funkcie.

Neúspech sociálnych demokratov a komunistov výrazne prekreslí politickú mapu v Česku.

Posted by Memoviny on Saturday, October 9, 2021

RIP in peace.

Posted by AZ247.cz – víc než jen pravda on Saturday, October 9, 2021

Trpký úspech Pirátov

Za veľkých smoliarov môžeme považovať Pirátov. Tí pred voľbami vytvorili koalíciu s hnutím STAN (Starostovia a nezávislí) a prieskumy im predpovedali sľubný výsledok. Čo sa však stalo? Zrejme aj kvôli silnej antikampani zo strany ANO získali výrazne menej hlasov, ako predpokladali.

Voliči zároveň preferenčnými hlasmi spôsobili, že pirátskych členov koalície výrazne predbehli ich partneri zo STAN a z 37 kresiel, prislúchajúcich volebnej dvojkoalícii, obsadili Piráti len štyri.

Ako bude vyzerať nová vláda?

Novú českú vládu zrejme zostaví koalícia Spolu (ODS + KDÚ-ČSL + Top 09) s koalíciou Piráti + STAN a bude sa môcť oprieť o väčšinu 108 kresiel (z 200). Prakticky bude pozostávať z piatich strán s odlišnými orientáciami. Jej predseda má pred sebou náročnú úlohu – udržať vládu funkčnú a hasiť možné vnútorné konflikty. Slovenské skúsenosti s kadejakými „zlepencami“ ukazujú, že to nie je vždy ľahké. Kto sa ujme tejto úlohy?

Do úvahy prichádza Petr Fiala (ODS), volebný líder víťaznej koalície Spolu a bývalý rektor Masarykovej univerzity. Vzdelaný človek na vysokom volenom poste, to je niečo, čo sa v poslednej dobe v našich končinách stáva raritou! Dá sa povedať, že nový český premiér ponesie zodpovednosť nielen za svoju krajinu, ale môže byť pozitívnym impulzom pre celý región, vrátane Slovenska.

Pokiaľ sa Fiala bude držať slušného a odborného štýlu riadenia štátu, môže aj Slovensku ukázať, že je to možné a povzbudiť tak tých, ktorí chcú z politiky odstrániť populizmus, diletantstvo a nenávisť.

Děkujeme! Tyto volby jsou vítězstvím slušné a hodnotové politiky.

Posted by Petr Fiala on Monday, October 11, 2021

Posted by Nevtipné vtipy on Friday, October 8, 2021

Máme radost?

Posted by Kripláže on Saturday, October 9, 2021

Posted by AZ247.cz – víc než jen pravda on Saturday, October 9, 2021

Posted by AZ247.cz – víc než jen pravda on Friday, October 8, 2021

Zdroj: irozhlas.cz

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
2
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
2
Jeej
Uups Uups
1
Uups
Haha Haha
14
Haha
Woow Woow
2
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Ridley Scott sa vracia s lákavým historickým eposom. Posledný súboj dorazí do kín už čoskoro


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME