Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 22.2.2024
sk
Etela
cz
Petr

Mnohí z nás milujú zvieratká aj z toho dôvodu, lebo sú často milšie a rozumnejšie ako ľudia. Aj preto sú súčasťou mnohých domácností. Niekto chová psy, mačky, škrečky alebo má doma netradičnejších miláčikov, ako napríklad hady, či pavúky.

No zvieratko, ktoré drží v domácnosti táto Češka, by sme asi umiestnili skôr… do chlieva. Tam vlastne aj patrí. Andrea Šverčičová, ktorá žije v meste Velvary, chová ako domáceho miláčika prasiatko Dalminu.

Svinka na stráži

Prasnicu Dalminku si už obľúbil aj jej partner a dcéra, aj keď to tak spočiatku nebolo. Dnes váži sedemdesiat kíl a celé dni trávi na záhrade. Domov do svojho pelechu chodí až večer. „Teraz je v puberte a na cudzích ľudí je útočná. Keď niekto príde na záhradu, tak hliadkuje ako strážny pes a útočí,“ povedala pre EMEFKA jej majiteľka.

Má ju už tri roky a svinka si dokáže na povel sadnúť a prísť k nohe. Okrem toho rada spí pri psoch. No nedá sa len tak vycvičiť k poslušnosti, má vlastnú hlavu.

Profimedia

Milovníčka prasiatok

„Odmalička som milovala zvieratá. Dedo na dedine choval prasatá na mäso a každú zabíjačku som preplakala,“ spomína Andrea. Usmievavá Češka vyštudovala poľnohospodársku školu, no po prevrate si nevedela nájsť prácu, tak išla pracovať do policajného zboru.

Po materskej skončila a začala robiť na pôrodnici prasiatok, kde pomáhala rodiť malé svinky. A to ju k týmto zvieratkám veľmi citovo pripútalo. Potom, nanešťastie, dostala rakovinu a musela skončiť v práci. No láska k prasiatkam jej ostala.

Archív Andrey Šverčičovej

Agresívna, no učenlivá

„Raz som išla k jednému hospodárovi pre slamu a videla som na dvore prasiatka. Medzi nimi pobehovala aj Dalminka, okamžite som z nej bola unesená. Stále som bola ešte na maródke, tak som chcela niečo, čo ma rozveselí. Partner veľmi nesúhlasil, no presvedčila som ho a po dvoch týždňoch som si po ňu šla,“ spomína Andrea.

Dalmina bola veľmi učenlivé prasiatko, aj keď dosť agresívne, keďže hrýzla až do krvi. Za jeden deň sa naučila chodiť na potrebu do piesku ako domáca mačka. Jedného dňa sama za Andreou prišla, sadla jej do lona a odvtedy sú kamošky.

Zvieratiek vlastní viac

Okrem tejto gottingenskej prasnice Češka vlastní ďalšiu svinku menom Zuzka, no tá je u jej známej, keďže ju už nemali kde umiestniť. Má tam taktiež aj koňa a chodí k nim každý deň. Okrem toho doma chová fenku ovčiaka, králiky, sliepky a ešte jedného koňa. 

Okolie na netradičného domáceho miláčika rodiny reaguje s rozpakmi. „Ľudia sa nám čudujú, pýtajú sa, kedy ju konečne zabijeme, no vždy im odpoviem so slovami: Jasné, zo sedemdesiatkilového prasaťa budem robiť zabíjačku,“ hovorí so smiechom rodáčka z Prahy.

Chodia s ňou aj na súťaže

S Dalminkou chodia každý rok na súťaže, kde sú aj iné prasiatka. Ide v podstate o prasačí sedemboj, ktorý sa usporadúva v „prasoklube“, čo je český klub majiteľov prasiatok chovaných v domácnosti.

Toto združenie sa stará o to, aby všetky prasiatka mali svoj domov. Pretože niektorí ľudia si kúpia prasiatko do domácnosti a potom sa oň nestarajú a skončí na ulici. V Čechách sú dva útulky pre prasiatka, na Slovensku je jeden, v obci Jakubov.

Minulý rok Dalmina vyhrala na takejto súťaži 1. miesto. Milovníčka zvierat Andrea si myslí, že prasiatko sa dá chovať ako domáci miláčik a nemusí žiť v chlieve. Fľakatá svinka sa už stala členom ich rodiny. „Zvieratká sú môj život, Dalminku som si obľúbila a nikdy by som jej neublížila,“ dodala na záver pre EMEFKA hrdá majiteľka rozkošného prasiatka.

Profimedia
Profimedia
Profimedia
Andrea Šverčičová
Andrea Šverčičová

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.