Sobota 20.8.2022
sk
Anabela
cz
Bernard

Česká vláda vyhovie žiadosti Slovenska o dočasnú pomoc pri ochrane vzdušného priestoru

Predseda českej vlády Petr Fiala v nedeľu povedal, že žiadosti Praha určite vyhovie, slovenský premiér Eduarg Heger jeho vyjadrenie označil za skvelú správu.


Česká vláda vyhovie žiadosti Slovenska o dočasnú pomoc pri ochrane slovenského vzdušného priestoru, kým Slovensko dostane americké stíhačky F-16 nahradzujúce ruské stroje MIG-29.

V programe Otázky Václava Moravce v Českej televízii to v nedeľu povedal český premiér Petr Fiala. Hosťom programu vysielanom z Karlových Varov bol aj predseda slovenskej vlády Eduard Heger. O pomoc pri ochrane vzdušného priestoru Česko v polovici júna požiadal slovenský minister obrany Jaroslav Naď.

Shutterstock

„Nepochybne vyhovieme. Myslím si, že to je krásny príklad nielen obrannej spolupráce ale aj vzájomnej dôvery,“ povedal český premiér. „Vôbec nevidím nijaký problém, to určite schválime a určite Slovensku vyhovieme,“ konštatoval Fiala a dodal, že Česko je na to pripravené technicky aj kapacitne. České stíhačky by mali slovenský vzdušný priestor chrániť od 1. septembra.

„Môžem povedať, že to je skvelá správa, ktorú môžem z Karlových Varov priniesť na Slovensko,“ vyjadril sa slovenský premiér. „Som veľmi vďačný za to, že naše dve krajiny sú si nielen historicky veľmi dlho blízke, ale že ten vrúcny vzťah rastie a konkrétne skutky sú toho dôkazom,“ pokračoval Heger.

Česká pomoc pri ochrane vzdušného priestoru Slovenskej republiky by mala trvať viac ako rok. Stíhačky F-16 majú USA Slovensku začať dodávať v budúcom roku a v priebehu roku 2024 by už všetky objednané stroje mali byť na Slovensku. Štrnásť kusov stíhačiek F-16 objednala ešte predchádzajúca slovenská vláda.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť