Sobota 27.11.2021
sk
Milan
cz
Xenie

Český prezident, Miloš Zeman pri svojej nedávnej návšteve Olomouckého kraja predniesol prejav, ktorý pobúril nielen občanov, ale aj mnohé médiá. Vo svojom prejave totiž spomína, že by mali byť nepracujúci Rómovia zatváraní do väzenia.

Prezident vo svojom prejave konkrétne uvádza: „Rozhodne nie som priateľom komunizmu, ale za komunizmu Rómovia museli pracovať. A väčšinou pracovali ako kopáči, a keď odmietli pracovať, boli označení za osobu štítiaciu sa práce a išli do väzenia…

Okrem toho tam bol taký systém, že tie rómske pracovné čaty viedli opäť Rómovia, ktorí mali prirodzenú autoritu, takže keď v ich tíme niekto nepracoval, tak ho vyfackal. Je to veľmi humánna metóda a spravidla sa osvedčuje.“

Pán prezident sa podobnými vetami, opisujúcimi humánne fackovanie, publiku veľmi nezavďačil a pochopiteľne, nestretol sa s pochopením. Podľa Európskeho centra pre práva Rómov (ERRC) sú prezidentové výroky rasistické a prispievajú k vyvolaniu strachu a nenávisti, čo môže ohroziť bezpečnosť ľudí. Jeho hovorca tvrdí, že prejav v žiadnom prípade nebol rasistický.

Dan Materna, MAFRA

Českí Rómovia majú pre prezidenta jasnú odpoveď

Samozrejme, že minulotýždňový prejav, ktorý otriasol nielen rómskou menšinou, ale aj viacerými médiami, na seba nenechal dlho čakať. Českí Rómovia pánovi prezidentovi prostredníctvom sociálnych sietí posielajú jasnú správu o tom, že pracujú. Vznikla tak iniciatíva, aby Rómovia začali pridávať na Facebook fotografie z práce. Na fotografiách nájdeme ľudí, ktorí pracujú ako skladníci, zdravotné sestričky, vodiči či úradníci a mnoho ďalších.

Slideshow, ktorá ja vytvorená z viac ako tisíc záberov, následne publikovala organizácia Romea na svojej fanpage. Video má doposiaľ cez 100 000 zhliadnutí, viac ako tisícku zdieľaní a vyše 700 komentárov. O prezidentov prešľap a následnú reakciu sa začali zaujímať aj zahraničné médiá. Napísal o tom aj francúzsky spravodajský portál France24. Sociálne siete sú v tomto prípade perfektným nástrojom, ako vyjadriť odpor a nesúhlas aj s niekým takým, ako je napríklad ústavný činiteľ.

Zdroj: m-journal.cz
Titulná fotka: Dan Materna, MAFRA / George Keles


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť
  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť
   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť