Českí Rómovia odpovedajú na rasistický prejav Miloša Zemana. Ich odkaz znie: Pracujeme!

Pán prezident zožal “slávu“ aj tam, kde nechcel.

Český prezident, Miloš Zeman pri svojej nedávnej návšteve Olomouckého kraja predniesol prejav, ktorý pobúril nielen občanov, ale aj mnohé médiá. Vo svojom prejave totiž spomína, že by mali byť nepracujúci Rómovia zatváraní do väzenia.

Prezident vo svojom prejave konkrétne uvádza: „Rozhodne nie som priateľom komunizmu, ale za komunizmu Rómovia museli pracovať. A väčšinou pracovali ako kopáči, a keď odmietli pracovať, boli označení za osobu štítiaciu sa práce a išli do väzenia…

Okrem toho tam bol taký systém, že tie rómske pracovné čaty viedli opäť Rómovia, ktorí mali prirodzenú autoritu, takže keď v ich tíme niekto nepracoval, tak ho vyfackal. Je to veľmi humánna metóda a spravidla sa osvedčuje.“

Pán prezident sa podobnými vetami, opisujúcimi humánne fackovanie, publiku veľmi nezavďačil a pochopiteľne, nestretol sa s pochopením. Podľa Európskeho centra pre práva Rómov (ERRC) sú prezidentové výroky rasistické a prispievajú k vyvolaniu strachu a nenávisti, čo môže ohroziť bezpečnosť ľudí. Jeho hovorca tvrdí, že prejav v žiadnom prípade nebol rasistický.

Dan Materna, MAFRA

Českí Rómovia majú pre prezidenta jasnú odpoveď

Samozrejme, že minulotýždňový prejav, ktorý otriasol nielen rómskou menšinou, ale aj viacerými médiami, na seba nenechal dlho čakať. Českí Rómovia pánovi prezidentovi prostredníctvom sociálnych sietí posielajú jasnú správu o tom, že pracujú. Vznikla tak iniciatíva, aby Rómovia začali pridávať na Facebook fotografie z práce. Na fotografiách nájdeme ľudí, ktorí pracujú ako skladníci, zdravotné sestričky, vodiči či úradníci a mnoho ďalších.

Slideshow, ktorá ja vytvorená z viac ako tisíc záberov, následne publikovala organizácia Romea na svojej fanpage. Video má doposiaľ cez 100 000 zhliadnutí, viac ako tisícku zdieľaní a vyše 700 komentárov. O prezidentov prešľap a následnú reakciu sa začali zaujímať aj zahraničné médiá. Napísal o tom aj francúzsky spravodajský portál France24. Sociálne siete sú v tomto prípade perfektným nástrojom, ako vyjadriť odpor a nesúhlas aj s niekým takým, ako je napríklad ústavný činiteľ.

Zdroj: m-journal.cz
Titulná fotka: Dan Materna, MAFRA / George Keles

Reagujte!
Grr Grr
7
Grr
Fuuj Fuuj
1
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
2
Jeej
Uups Uups
2
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
6
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Zábavné obrázky a konverzácie, ktoré dokonale vystihujú „friend zone“ vzťah

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME