Česko a Slovensko v počítačových hrách (časť III.): Zachráňte prezidenta Haška!

Vedel si, že do Prahy zavítal Indiana Jones aj Lara Croft?

Zdroj: LucasArts, Microsoft Studios (úprava redakcie)

V prvej časti sme sa sústredili na historickú exkurziu a pohľad na Česko a Slovensko v historických stratégiách. Ukázali sme si ďalšie hry, ktoré sa odohrávajú v našich štátoch a vystupujú v nich české a slovenské postavy. V tom sme pokračovali v druhej epizóde.

Hoci úplne všetky hry, ktoré nejakým spôsobom zmieňujú Česko alebo Slovensko, sa nám nenapracú ani do troch dielov, niekoľko poriadne zaujímavých kúskov si predstavíme aj v tejto tretej časti.

Vampire: The Masquerade – Redemption

Toto RPG z roku 2000 sleduje príbeh križiaka Christofa Romualda. V dávnom roku 1141 sa po boji ocitá zranený v Prahe, kde ho ošetruje mníška Anežka. Dvojica sa do seba zamiluje, ale kvôli božským povinnostiam nemôže byť spolu.

Activision

Božské povinnosti v Christofovom prípade znamenajú likvidáciu rôznych diabolských bytostí tyranizujúcich obyvateľov Prahy a jej okolia. Okrem historického centra Prahy navštívi napríklad hrad Vyšehrad a niekoľko kláštorov.

V priebehu svojho ťaženia je sám križiak premenený na upíra, s čím sa dosť ťažko vyrovnáva. Christofov príbeh pokračuje v roku 1999 po tom, ako sa po stáročiach zobudí v Londýne.

Activision
Activision

Mortal Kombat

S príbehom Mortal Kombatu je to dosť zložité. Mortal Kombat má totiž akoby dve dejové linky – jednu pôvodnú a druhú, ktorá sa začala rebootom v roku 2011. Okrem toho existujú aj nejaké filmy, seriály a ďalšie médiá.

Postava Smoke sa objavuje už v Mortal Kombat II (1993) ako sivý kyborg, o ktorom je známe len málo. V rebootovanej sérii je to agilný chlapík s bielymi vlasmi, ktorý sa dokáže pretransformovať na oblak dymu. Okrem toho je to Čech. Rodený Pražák s menom Tomáš Vrbada.

Smokeova „českosť“ sa v hre nijako neprejavuje. Hovorí angličtinou bez prízvuku a jeho pôvod a rodné meno sa nespomína. Rovnako ako ostatné postavy z Mortal Kombatu, ani Smoke nepozná zľutovanie so svojimi protivníkmi a disponuje niekoľkými trikmi, ktorými sa ich vie zbaviť. Naozaj veľmi krutým spôsobom.

Indiana Jones and the Emperor’s Tomb

Raz za čas sa objaví hra podľa filmovej predlohy, ktorá sa na úspechu filmu nesnaží len priživiť, ale je jeho rovnocenným partnerom, rozširujúcim fiktívny svet. V minulosti sa hráči mohli spoľahnúť na dnes už neexistujúce štúdio Lucasarts, ktoré prinášalo kvalitné hry zo svetov Star Wars a Indiana Jones. Legendárneho archeológa zaviedli jeho dobrodružstvá aj do stovežatej Prahy.

LucasArts

Píše sa rok 1935 a Jones sa vydáva do hlavného mesta Československa získať druhú časť mysteriózneho artefaktu Zrkadlo snov. O Zrkadlo majú záujem aj nacistické tajné služby, a práve ich agentom bude Indy čeliť.

Hoci sa Indyho Praha inšpirovala len veľmi voľne, niektoré ikonické pamiatky sa dajú ľahko spoznať. Atmosféra a architektúra historickej časti mesta je uveriteľná, Jones dokonca aj rieši puzzle spojené s Orlojom.

LucasArts
Lucasarts

Call of Duty: Modern Warfare 3

Rok 2011 znamenal príchod tretieho dielu svetoznámej série Call of Duty: Modern Warfare. Už pred svojím vydaním dávala hra jasne najavo, že sa veľkolepá akcia prenesie do ulíc viacerých európskych miest. Počas tretej svetovej vojny Európa čelí zdrvujúcemu ruskému útoku a nezastaviteľný ruský medveď si počas svojho ťaženia uchmatne aj stovežatú Prahu.

Activision

Hráč prichádza do okupovanej Prahy ako člen špeciálnej jednotky Task Force 141. Jeho úlohou je zlikvidovať ruského veliteľa Makarova. Ako krycí manéver pre tento zásah slúži povstanie, ktoré v uliciach Prahy vypukne. Po boku hráča teda bojuje aj množstvo českých povstalcov – ozbrojených bežných obyvateľov, odhodlaných skoncovať s krvavou ruskou okupáciou.

Activision
Activision

Call of Duty: WWII

Séria Call of Duty sa do Prahy opäť vrátila o niekoľko rokov. Tentoraz v diele, ktorý je všeobecne považovaný za ten najhorší – WWII. Titulu bol vyčítaný malý počet noviniek, repetitívnosť a hlavne biedna autenticita, ktorá si z reálií druhej svetovej vojny ťažkú hlavu nerobila. Preto sa tam objavujú napríklad černošské vojačky v službe Wehrmachtu.

Activision

DLC Resistance do hry priniesla štvoricu máp pre multiplayer. Mapa s názvom Anthropoid sa odohráva v Prahe a je voľne inšpirovaná dobre známym atentátom na Reinharda Heydricha. V prostredí sa objavuje niekoľko českých nápisov, príliš veľa československých vlajok (aby bolo každému jasné, že sme v Prahe, vole!) a zničený automobil, ktorý je odkazom na atentát.

Activision
Activision
Activision

Forza Motorsport 5

Populárna pretekárska séria je známa množstvom kvalitného obsahu – hráči majú k dispozícii vyše 200 rôznych vozidiel, ktoré môžu prevetrať na tratiach zo všetkých kútov sveta.

Praha mala premiéru vo Forza Motorsport 5, objavila sa ale aj v šiestom a siedmom diele série. Špecialitkou je fakt, že v Prahe sa nepreteká na žiadnom pretekárskom okruhu, ale trať je vybudovaná priamo v uliciach českého hlavného mesta.

Microsoft Studios

Vo forzáckej komunite patrí Praha medzi najobľúbenejšie trate. Tvorcovia si dali záležať a mesto vyzerá naozaj úchvatne. Pražské ulice totiž nie sú len náhodným zoskupením historických budov, ale reálne mesto znázorňujú fakt presne, vrátane všetkých známych pamiatok. Forza sa môže právom uchádzať o titul najkrajšia herná Praha.

Tom Clancy’s Rainbow Six: Rogue Spear

Hrdinami známej taktickej série sú elitní kukláči, bojujúci proti kriminálnikom, teroristom a inej hávedi. Rogue Spear sa odohráva v roku 2003. Pražskú operu Antoninum (inšpirovanú budovou Rudolfinum) obsadí banda zahraničných teroristov.

Do zajatia padne český prezident Hašek a niekoľko významných diplomatov. Situácia je vážna a hráč ako člen špeciálneho komanda má za úlohu oslobodiť rukojemníkov a zneškodniť útočníkov.

Ubisoft

Vývojárom patrí pochvala za to, že nevymýšľali priezvisko českého prezidenta generátorom náhodných slov, ale použili reálne české priezvisko Hašek. Praha sa objavila aj v Rogue Spear vo verzii pre GameBoy Advanced.

Teroristi tentoraz neovládli operu, ale súkromnú galériu Reinkler, do ktorej umiestnili enormné množstvo výbušnín. Operáciu Platinum Jared komplikuje fakt, že ako prvý krok je potrebné zneškodniť výbušniny, až potom konfrontovať teroristov.

Ubisoft

Tomb Raider: Angel of Darkness

Podobne ako Indiana Jones, aj Lara sa vydáva do Prahy hľadať artefakt s nadprirodzenou mocou. Posledná kapitola, obsahujúca 10 levelov, sa odohráva v českom hlavnom meste.

Praha je tu znázornená presne v duchu stereotypického pohľadu západniarov na postkomunistické štáty – depresívne, šedé mesto, plné ruských mafiánov. Čo na druhej strane nemusí byť v určitých ohľadoch ďaleko od reality.

Eidos Interactive

Mafia nie je najhorší nepriateľ, na ktorého Lara natrafí. Strahovský ústav pre duševne chorých je ovládaný tajným kultom, ktorý robí experimenty na ľuďoch. Konečným cieľom tajomného spolku je oživenie vyhynutých bytostí, zvaných Nephilim, ktoré majú členom kultu zabezpečiť nesmrteľnosť. Otázka znie – ak sú Nephilimovia experti na nesmrteľnosť, ako sa im podarilo vyhynúť?

Eidos Interactive

Battlefield 1942

Rovnako ako Call of Duty, aj Battlefield má svoju pražskú multiplayerovú mapu. Rozšírenie Secret Weapons of WWII pre Battlefield 1942 prinieslo bojisko v podobe letiska Kbely. Scenár sa odohráva v marci 1945, keď situácia pre Nemcov vyzerá beznádejne. Proti sebe stoja elitní britskí výsadkári z SAS a jednotky Waffen SS odhodlané bojovať až do konca.

EA

Britský tím má za úlohu ovládnuť letisko a vyhodiť do vzduchu supermoderné nemecké lietadlá. Nemci im v tom, samozrejme, musia zabrániť. V tomto rozšírení sa tvorcovia rozhodli popustiť uzdu fantázii a do hry pridali niečo, čo milujú všetci hráči GTA San Andreas – jetpack. Použiteľný tryskový batoh sa dá nájsť aj na spomínanej českej mape.

EA

Ak si premeškal prvú a druhú časť Česka a Slovenska v počítačových hrách, nájdeš ich tu.

Reagujte!
Grr Grr
1
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
1
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
2
Uups
Haha Haha
3
Haha
Woow Woow
0
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Produkty známych značiek, ktoré mali priniesť slávu a peniaze, no stali sa totálnymi prepadákmi

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME