V predošlej časti sme si ukázali, že Česko a Slovensko nie sú v prostredí hier neznámymi pojmami. Ukázali sme si osudy našich krajín v priebehu storočí a videli sme, že najlepšie vyzerajú z kabíny kamióna.
V tejto časti sa presvedčíme, že Praha, Bratislava, a aj ďalšie mestá predstavujú atraktívne kulisy (nielen) pre bojové scény. V celosvetovo známych tituloch nechýbajú ani české a slovenské postavy. Slovami klasika: niekedy, žiaľbohu, a niekedy chvalabohu.
Nie vždy je totiž spracovanie miestnych reálií presné. Niektoré vtipné omyly a nepresnosti vyvolajú v tvárach našincov úsmevy, iné sú skôr na zaplakanie. Poďme sa pozrieť na niekoľko ďalších hier s česko-slovenskou stopou!
Soldier of Fortune 2
John Mullins je americký žoldnier, ktorý s krytím írskeho podnikateľa vstupuje do Prahy v roku 1989. V službách americkej vlády ho čaká náročná úloha – vyviesť z komunistickej krajiny sovietskeho vedca Pjotra Ivanoviča, ktorý sa snaží prebehnúť na stranu Američanov. Ivanovič toho vie skutočne veľa, keďže sa podieľal na vývoji zbraní hromadného ničenia.
Kontakt, ktorý má Mullinsovi odovzdať vybavenie, pracuje ako obsluha v Café Měsíc. Ako heslo má slúžiť objednanie si polievky. Či je to práve to najjednoznačnejšie heslo v stravovacom zariadení ťažko povedať. V hre ale doslova zaznie „the polevka“.
Príbeh ako vystrihnutý z bondovky je, samozrejme, vydláždený kopami mŕtvol. Z počiatku Mullins čelí mužíkom v žltých pršiplášťoch, ktorí hovoria po rusky a sú vyzbrojení samopalom M3A1, zbraňou z druhej svetovej vojny (!) americkej výroby (!!!).
Neskôr proti hráčovi stoja aj príslušníci československého vojska (?) a polície (?), ktorí sa nijako nepodobajú na vtedajšiu Československú ľudovú armádu a Verejnú bezpečnosť. Tiež hovoria po rusky a používajú americký arzenál.
Po divokej naháňačke na nákladiakoch sa podarí Mullinsovi a Ivanovičovi uniknúť zo zlej nočnej mory, ktorá si trúfa nazývať sa Praha, Československo, 1989.
Deus Ex: Mankind Divided
Deus Ex: Mankind Divided nadväzuje na svojho predchodcu Human Revolution. Hráč sa opäť stavia do role agenta Adama Jensena. Je rok 2029 a takmer celá hra sa odohráva v Prahe a vo fiktívnom českom meste Golem City. Kombinácia historickej architektúry a cyberpunkových prvkov je dychberúca.
Hoci Praha v hre vyzerá fascinujúco, vôbec nejde o víziu žiarivej budúcnosti. Mesto neustále čelí násilnostiam, nepokojom a teroristickým útokom, ktoré sú výsledkom súboja dvoch častí obyvateľstva – jedincov vylepšených kybernetickými augmentáciami a tých, ktorí žijú svoje životy bez nich.
Augmentovaní predstavujú diskriminovanú menšinu, a správanie „naturálov“ voči nej pripomína metódy nacistického Nemecka voči Židom alebo rasovú segregáciu v USA či v Južnej Afrike. Okrem dvoch hlavných znepriatelených skupín sa v Prahe budúcnosti pohybuje množstvo ďalších frakcií a postáv, z ktorých každá sleduje svoje vlastné ciele. Intrigáni si určite prídu na svoje!
V Mankind Divided sa nachádza veľké množstvo českých nápisov, ich kvalita pokrivkáva a na niektorých z nich môžeme vidieť obrovské chyby. Oproti tomu ale rozhovory medzi NPC-čkami sú nahovorené peknou a bezchybnou češtinou „rodilých mluvčích“.
Il-2: Šturmovik
Aj keď by sa z názvu mohlo zdať, že ide o simulátor jedného lietadla, opak je pravdou. Ruský simulátor od svojho vydania v roku 2001 získal množstvo rozšírení, vďaka ktorým sa v hre objavujú desiatky strojov a pätnásť armád.
Nechýba ani Slovensko ako spojenec Tretej ríše. Postavy majú autentické slovenské mená a kompletný dabing. Môžeme počuť hlášky ako„Hotovo, výborne chlapci!“, či „Rozstrieľali ma, skáčem!“
Za Slovákov sa dá hrať dokonca aj niekoľko kampaní. Jedna znázorňuje tzv. Malú vojnu, počas ktorej musel novovzniknutý slovenský štát čeliť maďarskému útoku na východe krajiny.
Druhou lineárnou kampaňou je podpora nemeckého útoku proti Poľsku v septembri 1939. Hráč tu plní predovšetkým úlohu stíhacieho sprievodu nemeckých lietadiel, útočiacich zo slovenských letísk na Poliakov.
Okrem toho sú k dispozícii tri dynamické kampane, odohrávajúce sa na juhu dnešného Ruska v priebehu rokov 1942 a 1943. V kokpite legendárnych nemeckých Messerschmidtov čistia slovenskí piloti nebo od sovietskych súdruhov.
Slovensko je dokonca v hre zastúpené aj ako bojisko. Naša krajina je k dispozícii v letnej, jesennej aj zimnej verzii. Ak si niekedy túžil zbombardovať dom svojho pradedka, teraz máš šancu!
Tom Clancy’s Splinter Cell: Blacklist
Splinter Cell je dobre zabehnutá séria stealth akcií. Jej hlavný hrdina, tajný agent Sam Fisher, patrí vďaka svojmu kostýmu medzi ikonické postavy herného priemyslu. Čo by to bolo za agenta, ak by neprecestoval celý svet? V najnovšom diele Blacklist sa objaví aj v Bratislave!
Predvianočná Bratislava stojí mimo hlavného príbehu a je k dispozícii len v špeciálnom režime, v ktorom protagonista čelí vlnám nepriateľov, ktorých musí elegantne zlikvidovať. V tomto prípade sú to po zuby ozbrojení ruskí žoldnieri, okupujúci egyptskú ambasádu a jej okolie. Množstvo detailov a slovenských textov poteší slovenských hráčov:
Tí pozornejší si určite všimli, že miesto znázornené v hre v skutočnosti neexistuje. Aj egyptské veľvyslanectvo vyzerá úplne inak. Hoci nejde o presnú kópiu ozajstnej Bratislavy, tá v Blackliste pôsobí fakt autenticky a uveriteľne. Podiel na tom určite má aj tento model električky, ktorý hodnoverne zobrazuje ešte aj označovač lístkov!
Operation Flashpoint/ Arma
Operation Flashpoint je legendárny titul od českých Bohemian Interactive. V roku 2001 išlo o skutočne odvážny počin – hra ponúkla realistické bojisko, kde každá guľka môže byť smrteľná, voľný pohyb po rozsiahlom teréne a množstvo vojenskej techniky.
OFP sa odohráva v roku 1985 na fiktívnych ostrovoch pod kontrolou USA, ktoré čelia sovietskej invázii. V pôvodnej hre sa Československo len spomína v rádiu ako víťaz MS v hokeji.
Rozšírenie Resistance pridalo ostrov Nogova, ktorý sa nesmierne podobá na českú a slovenskú krajinu v 80. rokoch. Ulicami sa premávajú škodovky a budovy vyzerajú pre našinca veľmi povedome. V príbehu je vidieť silnú inšpiráciu udalosťami z rokov 1938-1939 a augusta 1968.
Malý ostrovný štát je bez boja obsadený vojskami ZSSR a hráč sa ako bývalý vojak Viktor Troska podieľa na organizovaní hnutia odporu. Nogovskí partizáni používajú niekoľko československých zbraní.
Flashpoint bol hitom v našich končinách, a aj v zahraničí, a fanúšikovia preň vyrobili množstvo vlastného obsahu. Jednou z najlepších a najznámejších modifikácií je česko-slovenská Československá ľudová armáda.
Ako sa dá z názvu odvodiť, tá do hry pridáva desiatky druhov československých jednotiek, zbraní a vybavenia z obdobia 80. rokov. Autori tiež vyrobili dve prepracované kampane, v ktorých sa objavuje nejedna referencia na obľúbené filmy ako Čierni Baróni alebo Tankový prápor.
O niekoľko rokov sa Operation Flashpoint vrátil pod menom Arma. Druhý diel Army sa dočkal rozšírenia Army of the Czech Republic. Hráč tu v úlohe príslušníkov českej armáda plní rozmanité úlohy vo fiktívnych krajinách Bystrica a Bukovina.
Tieto územia sú inšpirované rozpadnutou Juhosláviou. Misie teda nemajú charakter veľkých frontových bojov, ale skôr drobných akcií, ako sprievod konvojov a lovenie vojnových zločincov.
Kingdom Come – Deliverance
České historické RPG od Warhorse studios sa rodilo skutočne dlho. Dôvodom bolo to, že hra sa už od začiatku vývoja mala priblížiť k realizmu čo najviac, ako to len ide. Autori sa sústredili nielen na boj, oblečenie a každodenný život v roku 1403, ale aj na dobové reálie českej Stříbrnej Skalice, kde sa príbeh odohráva.
Jindřich, syn kováča, počas svojich dobrodružstiev stretáva postavy rozličných národností a postavenia, v hre preto okrem češtiny zaznie napríklad aj nemčina a maďarčina.
Keďže stále ide o hru, nejaké kompromisy boli nevyhnutné k tomu, aby bol titul zábavný. Väčšinou ide ale len o maličkosti a Kingdom Come ponúka stredovekú atmosféru ako žiadna iná hra.
Masarykova univerzita dokonca ponúka predmet venovaný tomuto hernému kúsku. Mieru perfekcionizmu môžeme vidieť na nasledujúcich obrázkoch, porovnávajúcich reálne české lokality zo súčasnosti, s ich virtuálnymi verziami z 15. storočia.
Najlepší dôkaz o tom, že je to hra česká a realistická, je prepracovaná mechanika slopania, niekoľko súvisiacich perkov (napr. True Slav, ktorý umožňuje ožrať sa z polovičného množstva alkoholu a zároveň skráti opicu o polovicu), všadeprítomné pivo a táto geniálna pieseň:
Silent Storm
V ruskom Silent Storme hráč velí skupine elitných vojakov, ktorí musia plniť rôzne bojové úlohy. Boje prebiehajú na ťahy a medzi jednotlivými misiami postavy zdokonaľujú svoje schopnosti, čím hra pripomína tituly ako Jagged Alliance a Xcom.
Silent Storm je zasadený do prostredia druhej svetovej vojny a je možné hrať za Spojencov aj za Osu. Obe strany ponúkajú množstvo postáv zo všetkých kútov sveta a nechýba ani Slovensko.
V službách nemeckého Abwehru je možné do svojho tímu prijať slovenskú ostreľovačku podporučíčku Elu Jelínkovú, v hre prezývanú Eagle. Ela sa narodila v roku 1923 v Bratislave ako dcéra kapitána trajektu.
Snívala o kariére zdravotnej sestry, po vzniku slovenského štátu sa ale pridala k nemeckým vojskám a zúčastnila sa bojov v Poľsku a v ZSSR. Je expertkou na tiché metódy likvidácie protivníkov.
Hidden & Dangerous
Dva diely Hidden & Dangerous boli vytvorené českou firmou Illusion Softworks. Hra čerpá inšpiráciu z odvážnych akcií britských špeciálnych jednotiek SAS počas druhej svetovej vojny. Hráč plní rozličné úlohy hlboko za nepriateľskými líniami a navštívi pritom niekoľko krajín Európy, severnej Afriky aj ďalekej Ázie. Niekoľko misií sa odohráva aj na území dnešného Česka.
V Hidden & Dangerous je veľmi dôležité zvoliť si pred misiou správnu výzbroj a výstroj a rozhodnúť sa, ktorí členovia jednotky sa jej zúčastnia. Každý z výsadkárov má iné silné a slabé stránky a nesprávny človek môže spôsobiť neúspech celej akcie.
Jedným z členov SAS, za ktorého môžeme hrať, je jihlavský rodák Jan Kratochvil, československý pilot, ktorý krajinu opustil po mníchovskej dohode. Kratochvil je teda akýmsi fiktívnym kolegom dvojice Kubiš a Gabčík, známych z operácie Anthropoid.
Metal Gear 2
Dokonca aj v japonskej hre z roku 1990 sa objavuje postava československého pôvodu. Je ňou Dr. Kio Marv. Áno, Kio Marv je vraj české/slovenské meno. Nevedno, akým spôsobom k nemu Japonci došli, ale jedno je isté – stačilo by vynaložiť minimálne úsilie na to, aby doktor dostal meno, ktoré by neznelo ako z inej planéty.
Marv sa ako vedec podieľal na vývoji pesticídov, pričom sa mu náhodou podarilo vytvoriť organizmus schopný efektívne produkovať látku podobnú rope. Pri ceste na energetický summit v USA bol Marv unesený agentmi postsovietskej republiky Zanzibar Land. Tento štát nemá skutočne nič spoločné s reálnym ostrovným Zanzibarom a slúži ako ďalší dôkaz neschopnosti autorov hry vymýšľať názvy.
Okrem Marva sa v Metal Geare 2 objavuje aj ďalšia postava z Československa – je ňou Gustáva Heffnerová (Gustava Heffner), agentka ŠTB, ktorá mala doktora Marva strážiť počas cesty do USA. Svoj neúspech sa bývalá krasokorčuliarka snaží vyžehliť napomáhaním pri záchrannej misii, ktorej sa zúčastňuje Solid Snake, hlavný hrdina hry. Gustáva počas akcie umiera.
Pokračovanie čoskoro…
Ak si premeškal našu prvú časť Česka a Slovenska v počítačových hrách, nájdeš ju tu.