Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 28.3.2023
sk
Soňa
cz
Soňa
, Sonja, Sonia

Česko má novú hlavu štátu. Takto reagovali meme stránky na prezidentské voľby

Generál Petr Pavel získal silný mandát.


Zahraničnou udalosťou, ktorej venovali veľkú pozornosť aj slovenské médiá, boli české prezidentské voľby. V piatok a v sobotu českí voliči rozhodli o tom, že na čele Českej republiky bude nasledujúcich päť rokov stáť generál vo výslužbe Petr Pavel.

Volebná účasť 70 % predstavuje rekord a rovnako rekordný je počet hlasov, ktoré Pavel získal – 3 359 151, čo znamená 58,32 %. Petr Pavel v druhom kole porazil Andreja Babiša, podnikateľa a predsedu strany ANO.

Babišovi nepomohla ani stávkovacia výzva

Andrejovi Babišovi sa nepodarilo dostatok voličov zmobilizovať ani finančnou motiváciou. Pred druhým kolom na Twitteri ľuďom pripomenul, že v prípade jeho víťazstva si môžu pekne privyrobiť vďaka stávkovým kanceláriám.

Tento ťah však na volebné víťazstvo nestačil a veľmi veľa voličov Babiša zostalo sklamaných.

Prečo generál uspel?

Generál Petr Pavel bol verejnosti známy predovšetkým ako český zástupca v štruktúrach Severoatlantickej aliancie. V rokoch 2015 až 2018 pôsobil ako predseda Vojenského výboru NATO. Do prezidentského súboja vstúpil ako občiansky kandidát bez politickej príslušnosti.

Pavlovi určite prospelo to, že za sebou nemá minulosť v straníckej politike a pôsobí preto ako svieža a neopozeraná tvár. Zároveň počas svojej kariéry dokázal, že je niekto, kto sa dokáže pohybovať v medzinárodnom prostredí a zvládať stresujúce situácie.

Profimedia

Mnoho sympatií si získal rozvážnym vystupovaním. Neznižoval sa k osobným útokom a na tie, ktoré boli smerované na neho, reagoval pokojne. Veľa ľudí je unavených veľmi konfliktnou a emotívnou politikou, akú poznáme aj zo slovenskej scény. Rozšíreným bol hoax o tom, že Pavel v prípade zvolenia zavedie Česko do vojny – je to totálna sprostosť a nedáva to absolútne žiadny zmysel.

Mnohí zabúdajú na to, čo by malo byť vždy to najdôležitejšie pri voľbe politika – politické postoje a hodnoty, ktoré zastáva. Česi ukázali, že majú záujem, aby ich zastupovali tváre s demokratickou a proeurópskou orientáciou.

České prezidentské voľby boli udalosťou, ktorú bohato komentovali české a slovenské meme stránky. Tu je niekoľko zaujímavých príspevkov:


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje