Veľký rozruch na olympiáde v Paríži vyvolala alžírska boxerka Imane Khelif. Mnohí totiž spochybňujú to, že je z biologického hľadiska žena, čo by ju, pochopiteľne, diskvalifikovalo z účasti na ženskom turnaji. Za zmienku určite stojí aj veľmi podobný prípad juhoafrickej bežkyne Caster Semenya. Otázky spojené s rodom niektorých súťažiacich sa na medzinárodných športových podujatiach zaznievali už pred mnohými desaťročiami.
V niektorých prípadoch ide len o klebety a špekulácie, inokedy sa jedná o intersex osoby. Títo ľudia majú od narodenia mužské aj ženské pohlavné charakteristiky a je skutočne náročné dospieť ku konsenzu, kto z nich by mal súťažiť v ženských či mužských kategóriách. Pre organizátorov je obrovská výzva nastaviť pravidlá tak, aby sa v ženských súťažiach neobjavovali účastníci, ktorí môžu byť nespravodlivo zvýhodnení.
Niekto si povie, že ide o záležitosť, ktorá sa rieši len posledné desaťročia, avšak nie je to tak. Intersex osoby boli v športe prítomné vždy. Dôkazom toho je aj fascinujúci životný príbeh československého športovca Zdenka Koubeka, ktorý sa stal svetoznámym v období medzi dvomi svetovými vojnami.
Zdenka je iná
Zdeněk Koubek prišiel na svet 7. decembra 1913 v českom Paskove ako šieste z ôsmich detí. Keďže sa narodil bez mužských genitálií, úradne bol vedený ako dievča a aj rodičia ho vychovávali ako dcéru. Dostal meno Zdena. Detstvo strávil v Brne a v okolí celý svet ho považoval za dievča. Nebolo to však niečo, s čím by sa úplne stotožňoval.
Ako dieťa nerád nosil dievčenské oblečenie a väčšinou sa kamarátil s chlapcami, s ktorými neustále hrával futbal. S príchodom puberty sa tento rozpor v Zdenkovej duši ešte zväčšil. Dievčenský zbor, v ktorom niekoľko rokov spieval, musel opustiť kvôli mutujúcemu hlasu. Menštruácia mu nenabehla, avšak tvár začala zarastať chlpmi.
Viac PREMIUM na podobnú tému:
- Zabudni na Oblasť 51. Toto sú konšpirácie a záhady spájané s údajnou základňou Dulce v Novom Mexiku
- Záhadne zmizla z idúceho vlaku, našli ju tam, kde ju nikto nečakal. Príbeh ženy, ktorá si prešla peklom na Zemi
- Štvrtá najsilnejšia žena na svete je Slovenka. Jana nám v rozhovore opísala, ako získala zápis v Guinnessovej knihe rekordov
Fascinácia športom
V sedemnástich rokoch Zdenkovi učarovala atletika. Vstúpil do klubu v Brne a čoskoro sa ukázal byť obrovským talentom. V roku 1932 získal na majstrovstvách Československa druhé miesto v skoku do výšky a aj v behu na 800 metrov. O dva roky neskôr si vychádzajúca hviezda československej atletiky vybojovala na národnom šampionáte prvenstvo v piatich disciplínach.
Kľúčovou udalosťou Koubkovej športovej kariéry bola účasť na Ženských svetových hrách 1934. Dnes už neexistujúca súťaž vznikla ako akási ženská alternatíva olympiády, keďže v tom čase boli ženy nedostatočne zastúpené na olympijských hrách.
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- Výsledky lekárskych vyšetrení, počas ktorých odborníci definovali atlétovo pohlavie na základe biologických a psychologických znakov
- Aké reakcie vyvolala Koubekova zmena rodu
- Prečo Koubek precestoval západné krajiny a čo mu tieto cesty priniesli
- Ako sa Koubekovi ako queer osobe podarilo prežiť nacistickú okupáciu
- Príbeh Koubekovho rovesníka zo Slovenska, ktorého osud je veľmi podobný
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám na EMEFKA, Startitup, Fontech
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom