Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 31.5.2023
sk
Petronela
, Petrana, Nela
cz
Kamila

Český minister kultúry ponúkol odborné kapacity pri riešení situácie po požiari v Banskej Štiavnici

Malo by ísť o odborné kapacity týkajúce sa mineralogickej expozície, a tiež odborníkov na reštaurovanie.


Odborné kapacity pri riešení situácie po požiari v Banskej Štiavnici, ktorý zničil sedem historických budov, nám ponúkol aj český minister kultúry Martin Baxa. Na tlačovej besede o tom informovala poverená ministerka kultúry Natália Milanová.

Malo by ísť o odborné kapacity týkajúce sa mineralogickej expozície, a tiež odborníkov na reštaurovanie. Tieto kapacity by mali byť z českého Národního muzea, ktorého riaditeľ má osobne navštíviť Banskú Štiavnicu.

TASR

Ministerka doplnila, že komunikujú s Organizáciou Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO), keďže od decembra 1993 je Banská Štiavnica spolu s technickými pamiatkami v okolí zapísaná do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva. UNESCO ponúklo pomoc na troch úrovniach. Malo by sa uskutočniť online stretnutie, kde by odborníci s príslušných oblastí mohli poradiť pri tom, ako postupovať pri obnove a ako naložiť so zbierkovými predmetmi. Zároveň by s nimi mohli zdieľať príklady dobrej praxe. Za ďalšie formy pomoci Milanová označila aj osobnú angažovanosť odborníkov, ktorí by mohli pôsobiť priamo na mieste.

Ministerka zdôraznila, že je potrebné, aby odborníci riadili záchranu zbierkových predmetov i obnovu samotných objektov, i preto zvolali zasadnutie Múzejnej a galerijnej rady. Ako doplnila jej predsedníčka Mária Bohumelová, Múzejná a galerijná rada mimoriadne zasadla priamo na mieste. Zmonitorovali situáciu a zhodli sa na poskytnutí súčinnosti, či už pôjde o kapacity či priestory. Škody, ktoré napáchali plamene, ešte nevedia odhadnúť.

V Banskej Štiavnici na Námestí Svätej Trojice horela v sobotu 18. marca historická budova nazývaná „Banka lásky“. Požiar tiež závažne poškodil budovu Berggerichtu. Zamestnancom Banského múzea sa podarilo spolu s dobrovoľníkmi a zasahujúcimi zložkami vypratať Galériu Jozefa Kollára. Celkovo zasiahol a poškodil sedem budov, zhoreli strechy a v niekoľkých budovách aj viaceré poschodia.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje