Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 23.3.2023
sk
Adrián
cz
Ivona
, Yvona

Cesta českého prezidenta Pavla na Ukrajinu by mala byť naplánovaná počas apríla, Čaputová sa zrejme pridá

Čaputová uviedla, že s novým českým prezidentom zdieľajú mnohé spoločné hodnoty a názory, čo považuje za základ pre ďalšiu spoluprácu.


Cesta nového českého prezidenta Petra Pavla na Ukrajinu by mala byť naplánovaná počas apríla. Povedal to pri príležitosti svojej prvej zahraničnej návštevy na Slovensku. Cestu chce skoordinovať so slovenskou hlavou štátu Zuzanou Čaputovou, ktorá vyjadrila vôľu navštíviť krajinu spolu s ním.

Čaputová uviedla, že s novým českým prezidentom zdieľajú mnohé spoločné hodnoty a názory, čo považuje za základ pre ďalšiu spoluprácu. S českou hlavou štátu však spolu diskutovali o viacerých výzvach, najmä geopolitickej situácii, energetike, ale aj klíme. Doplnila, že sa zhodli i na tom, že by mohli absolvovať viaceré spoločné zahraničné cesty. S Pavlom podľa Čaputovej zdieľajú rovnaké pozície i pokiaľ ide o dodržiavanie princípov právneho štátu, ale i medzinárodného práva. Podľa prezidentky slávime 30. výročie samostatnosti veľmi konštruktívne.

TASR

Pavel uviedol, že si váži, že jeho prvá zahraničná cesta smerovala na Slovensko. Potvrdil mnoho spoločných názorov a hodnôt s Čaputovou, čím sa podľa neho vytvára priestor na spoluprácu v mnohých oblastiach. Podotkol však, že rovnako spoločne čelíme aj konfliktu na Ukrajine, ktorý dopadá na ekonomickú i sociálnu situáciu v oboch krajinách, čo vedie k napätiu. Nepodporovanie Ukrajiny môže podľa Pavla vyústiť do omnoho väčších problémov, než jej aktuálna podpora.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje