Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 22.4.2024
sk
Slavomír
cz
Evženie
, Evžénie

Cestní piráti dostanú po prstoch. Slovenskí policajti budú môcť zastaviť autá na diaľku v priebehu sekúnd

Systém dokáže zastaviť autá už teraz.


Vyzerá to tak, že policajti poriadne zatočia s cestnými pirátmi. Ako informuje AutoBild, českí vedci prinášajú nový systém, vďaka ktorému bude polícia môcť spomaliť či priamo aj zastaviť autá na diaľku.

Nový systém Eloryks je financovaný priamo českým ministerstvom vnútra, pričom na ňom spolupracuje České vysoké učení technické v Prahe a taktiež aj Vysoké učení technické v Brne. Na vývoji systému pracujú aktívne už tri roky.

Najväčšou výhodou celého systému je to, že funguje na diaľku. Polícia bude mať možnosť auto spomaliť či priamo „vypnúť“ až do diaľky 300 metrov. Práve vďaka tejto možnosti by sa mohli vyhnúť iným donucovacím manévrom, ktoré sú nebezpečné a môžu spôsobiť škodu na zdraví či majetku.

„Modernou technológiou, na ktorú sa zameriavame, je bezdrôtová komunikácia medzi vozidlami známa pod skratkou V2X (Vehicle-to-X) alebo kooperatívne systémy. Tieto technológie sa už aj dnes dostávajú do komerčne vyrábaných vozidiel,“ vysvetlil Zdeněk Lokaj z laboratória CertiLab pri predstavovaní prototypu.

Určite si prečítaj:

10 skutočných mien osobností zo Slovenska a Česka, ktoré ťa prekvapia

Systém môže fungovať ihneď

Niektoré nové autá, ktoré takéto technológie používajú, budú môcť policajti zastaviť už aj dnes. Príkladom sú nové elektromobily Volkswagen či najnovšia generácia modelovej rady Golf.

Novodobé autá využívajú takúto technológiu (V2X) na komunikáciu s inými podobne vybavenými vozidlami, prípadne s dopravnou infraštruktúrou, ktorá využíva inteligentné systémy. V praxi to vidieť napríklad na upozorneniach, ktoré sú spojené s prácami na cestách či kolónami.

„A nám umožňuje bezpečným a autorizovaným spôsobom vydať rozkaz prenasledovanému vozidlu, aby sa zastavilo,“ uvádza Lokaj.

Shutterstock

V prípade potreby bude mať policajné auto schopnosť vyslať signál, ktorý v priebehu niekoľkých sekúnd zablokuje prívod paliva do motora v unikajúcom vozidle. Podobne to platí aj pre elektromobily, tam sa zas zamedzí prísun energie z batérie.

Ovládanie je celkom jednoduché, nakoľko ide o aplikáciu, ktorá im umožní zacieliť auto podľa rýchlosti, vzdialenosti alebo smeru pohybu, policajtom už len stačí tuknúť na tlačidlo „blokovať“ a auto tak zastavia.

Je dosť možné, že systém bude mať aj viaceré oblasti využitia. Hovorí sa o krádežiach, obmedzení pohybu v oblasti chránených budov či dokonca pri plánovaní policajných akcií. Treba však podotknúť, že kľúčové bude, aby sa systém nedostal do nesprávnych rúk a nezačal sa zneužívať.


Tagy:

Viliam Šuška
Fanúšik popkultúry, predovšetkým kinematografie. Sledujem aktuálne dianie, avšak občas odo mňa nájdeš aj nejaký zaujímavý technologický či herný článok, prípadne zaujímavosti.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.