Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 27.3.2023
sk
Alena
cz
Dita
, Ditta
Zdroj: ©Shutterstock

Cestovali do vesmíru, za najdrahšie si kúpiš byt. Toto sú zaujímavosti o LEGO figúrkach

Populárna hračka má bohatú históriu.

Vyrobilo sa ich 4 miliardy kusov a existuje vyše 8000 druhov. LEGO panáčikovia, známi ako minifigúrky, sa za vyše 40 rokov svojej existencie stali celosvetovým popkultúrnym fenoménom, obľúbenou hračkou pre deti a skvelým zberateľským artiklom.

Nasledujúce video ťa prevedie čarovným procesom vzniku LEGO postavičiek. Ukáže ti, ako sa kúsky plastu menia na miniatúrnych človiečikov, a zodpovie ti otázku, ktorú si si určite už kládol – na čo majú LEGO panáčikovia čierny štvorec na krku? Pozorný divák si všimne, že na stroji sa nachádza nápis Levá/Left, na základe čoho sa dá usudzovať, že zábery pochádzajú z LEGO závodu v českom Kladne.

Počiatok

Dnes si bez minifigúrok mnohé LEGO stavebnice ani nevieme predstaviť, kedysi sa však deti museli zaobísť bez nich. LEGO experimentovalo s rôznymi druhmi postavičiek, avšak tie, ktoré jednoznačne pripomínajú dnešné štandardné minifigúrky, sa objavili až v roku 1975, skoro 20 rokov po vzniku lego stavebníc.

Prvé minifigúrky mali približné rozmery tých dnešných, chýbali im však tváre a pohyblivé končatiny. Vizuálne pripomínajú dielik z nejakej stolnej spoločenskej hry.

fakty a zaujímavosti, Lego, lego figúrky
Profimedia

Až o ďalšie tri roky sa po niekoľkých desiatkach rozličných prototypov podarilo prísť s finálnou podobou figúrky. V roku 1978 sa dnes štandardné minifigúrky objavili v stavebniciach s tematikou mesta, vesmíru a stredoveku.

Čítaj 10 dní zadarmo PREMIUM články


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje