Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 23.9.2023
sk
Zdenka
cz
Berta
, Bertina

Cestovanie košickou MHD je od štvrtka drahšie

Košická MHD z dôvodu finančných problémov premáva od začiatku roka v obmedzenom režime.


Cestovanie košickou mestskou hromadnou dopravou (MHD) je od štvrtka drahšie. Do platnosti vstúpil dodatok k tarife Dopravného podniku mesta Košice (DPMK). Okrem iného už zľavnené cestovné lístky (CL) tvoria polovicu z tých základných. Zjednotili sa tiež ceny virtuálneho časového cestovného lístka (vCL) a CL zakúpeného prostredníctvom bezkontaktnej čipovej karty (BČK).

V prípade 30-minútového papierového základného časového cestovného lístka (ČCL) sa cena z 0,90 eura zvýšila na 1,00 eura. Za vCL a BČK zaplatia cestujúci po 0,89 eura.

Základný 60-minútový papierový CL zdražel o 0,20 eura, a to na sumu 1,20 eura. VCL a BČK stoja 1,09 eura. SMS lístok platný 60-minút už nestojí 1,10 eura, ale 1,50 eura.

Základný papierový 24-hodiný lístok je po novom drahší o 0,60 eura, cena je 3,80 eura. V prípade vCL a BČK je to 3,69 eura.

Za batožinu, bicykel či zviera po novom cestujúci zaplatia namiesto 0,90 eura sumu 1,00 eura. Zdražel aj CL určený na jazdu historickými vozidlami.

TASR

Ceny základných predplatených ČCL sa nemenia. Výnimkou je zdraženie 7-dňového vCL. K úprave však došlo pri zľavnených predplatných ČCL. Napríklad mesačník, resp. 30-dňový ČCL už nestojí 6,00 eura, ale 10,00 eura. V prípade 90-dňového zľavneného ČCL je to 34 eur. Do júna to bolo 26,50 eura.

Doterajšie CL budú platiť, ak budú korešpondovať s novým sadzobníkom. V súvislosti s tým si môžu dokúpiť lístky v hodnote päť a desať centov. Do konca augusta sú dostupné v Zákazníckych centrách DPMK na Bardejovskej a Rooseveltovej ulici. „Žiadame cestujúcich, aby tieto kombinované lístky označili v čo najkratšom možnom intervale po sebe,“ uviedol DPMK.

Dodatok k tarife zahŕňa aj možnosť bezplatnej dopravy na základe osobitnej BČK darcom krvi – nositeľom Kňazovického či Diamantovej Jánskeho plakety s trvalým bydliskom v Košiciach aj v okrese Košice-okolie. Zmeny odobrilo mestské zastupiteľstvo na svojom aprílovom mimoriadnom rokovaní.

Generálny riaditeľ DPMK Vladimír Padyšák označil zdraženie cestovného za dôležité na prežitie DPMK. Tržby by tým mali ročne stúpnuť o viac ako dva milióny eur. Košická MHD z dôvodu finančných problémov premáva od začiatku roka v obmedzenom režime.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.