Cestovanie v čase do budúcnosti
Ako prvou možnosťou začneme vedecky prijateľnejšou a ľahšie pochopiteľnejšou teóriu, ktorá sa zameriava na cestovanie v čase do budúcnosti. Je však potrebné uviesť, že súčasné fyzikálne modely a teórie neposkytujú jasnú odpoveď na cestovanie v čase. Pri cestovaní v čase do budúcnosti ide stále len o hypotetický model, ktorý doposiaľ nebolo možné experimentálne (prakticky) potvrdiť.
Začneme však spomínanou špeciálnou teóriou relativity, podľa ktorej existujú určité predstavy o možnosti cestovania v čase do budúcnosti. Ako sme si už vyššie spomínali, pri cestovaní do kozmu sa čas pre rýchlo pohybujúci sa objekt vo vesmíre spomaľuje v porovnaní so stojacim objektom, napr. na Zemi, kde čas vďaka gravitačnej sile plynie inak.
Táto teória je experimentálne overená a potvrdzujú ju napr. pri kalibrácii satelitných hodín v GPS systémoch. V tomto prípade však platí, že cestovateľ v čase sa už nevráti do pôvodnej doby, keď Zem opustil. Na to hneď nadviažeme aj všeobecnou teóriou relativity, keď by sa spomínaný astronaut vybral na cestu do kozmu, kde by určitý čas krúžil okolo čiernej diery.
Ak by sa astronautovi podarilo dostať sa z tejto, pre naše chápanie nepredstaviteľnej gravitačnej sily čiernej diery, vrátil by sa na Zem o niekoľko desiatok až stoviek rokov neskôr. Ak by skutočne krúžil okolo čiernej diery niekoľko dní, tak je veľmi pravdepodobné, že Zem by už ani nemusela existovať. To isté platí aj pri pristáti na planéte, kde by pôsobila iná gravitačná sila.
Cestovanie v čase do minulosti
Cestovanie v čase späť do minulosti je však už oveľa kontroverznejšou a komplikovanejšou metódou v porovnaní s cestovaním v čase do budúcnosti. Avšak, aj v tomto prípade existujú teoretické koncepty a domnienky, keď by niečo také bolo možné a uskutočniteľné, no momentálne sú voči našim aktuálnym vedomostiam a chápaniu fyziky veľmi nepravdepodobné.
Jedným z možných spôsobov, ako by sme mohli cestovať späť v čase, je skrz červie diery. Ide o hypotetické mosty alebo skratky v cestovaní medzi dvomi bodmi vo vesmíre. Ak by bolo možné vytvoriť a stabilizovať takúto červiu dieru, niektoré teoretické modely naznačujú, že by mohla byť využitá na cestovanie v čase do minulosti.
Ďalším z možných spôsobov cestovania do minulosti je prostredníctvom jednorozmerných objektov v podobe kozmických reťazcov, ktoré mohli vzniknúť ešte počas raného vesmíru. Ak by takéto reťazce skutočne existovali, je možné, že skreslením priestoru by dokázali umožniť cestovanie v čase. Podobne ako pri červích dierach ide len o domnienky a neexistujú žiadne dôkazy o ich existencii.
Niektoré teoretické modely tiež naznačujú, že rotujúce čierne diery alebo rotujúci model vesmíru by mohli dokázať vytvoriť tzv. časové slučky, ktoré by umožnili cestovanie v čase do minulosti. Tieto koncepty sú však tiež veľmi hypotetické a vyžadujú ďalší výskum. V súčasnosti je však cestovanie v čase do minulosti nemožné, aspoň nie s technológiami alebo poznatkami, ktoré máme k dispozícii.