Na EMEFKA ti neustále prinášame Premium články z prostredia kriminálnych prípadov, zaujímavých zamestnaní, no aj z cestovateľských dobrodružstiev. Takýmto spôsobom sa môžeš zblížiť so vzdialenými krajinami vďaka osobným skúsenostiam našich respondentov. V tomto článku ti cez mladého cestovateľa Matúša priblížime hneď niekoľko exotických a kontroverzných krajín – Sýriu, Jemen, ale aj Rusko.
V rozhovore nám prezradil, ako to vyzerá v občianskou vojnou zmietaných oblastiach, ale aj o tom, čo sa odohráva za ruskou oponou. Ako na vojnu reagujú obyčajní ľudia, ako fungujú médiá a čo ďalšie ho na tejto kontroverznej krajine prekvapilo. Pozrieme sa aj na Sibír, kde by človek nemal nikoho stretnúť, no Matúšovi sa to podarilo.
Ako si sa dostal k cestovaniu?
S mojimi rodičmi sme chodievali na rôzne výlety už odmalička. Väčšinou to bolo len po Slovensku, sem-tam Srbsko alebo Chorvátsko. Keď už som bol starší, lákalo ma vidieť viac, ale stále to bolo prevažne len cestovanie po Európe. Po skončení strednej školy som sa presťahoval do zahraničia a trošku som pochopil, že nie všetko funguje tak ako na Slovensku. To bol jeden z prvých momentov, ktoré ma nútili vidieť viac.
Kde všade si bol?
Mám za sebou pár ciest po Európe, ale väčšinou klasické destinácie ako Španielsko, Taliansko, Nórsko či Anglicko, no viac ma lákajú cesty mimo Európu, keďže systém je tam úplne iný a veľa vecí nefunguje tak, ako sme zvyknutí tu. Napríklad v Sýrii, Rusku alebo Jemene je to úplne iný svet.
Ďalšie PREMIUM články na podobnú tému:
- Ukrajinka žijúca na Slovensku: Mám pocit, že Ukrajinu idú predať a bez jej účasti rozhodnú o osude krajiny. Veľmi ma to znepokojuje
- Američan žijúci na Slovensku: O návrate do USA som viackrát uvažoval, Slovensko ma však vždy stiahlo naspäť (ROZHOVOR)
- Slovák žijúci v Kanade: Indiáni sú ešte viac rasistickí než belosi. Stáva sa, že medvedica rozdriape rodinu turistov a drag queens chodia deťom čítať knihy do školy (ROZHOVOR)

Ako si sa dostal do Sýrie a ako to tam funguje?
V Sýrii sme boli s partiou už teraz mojich kamarátov a bola to jedna z mojich takých prvých zaujímavejších ciest. Sýria sama osebe za posledné obdobia prechádza výraznými zmenami. Politická a vojenská situácia v krajine by sa dala popísať ako dosť nestabilná. Nemyslím si ale, že by to mal byť dôvod sa krajine vyhýbať. V krajine vládne bohatá kultúra, super ľudia a veľa nádherných miest.

Damask, hlavné mesto krajiny, sa dá doteraz označiť za jedno z najkrajších miest, ktoré som navštívil. Pri ceste do krajiny treba ale zvážiť, v akej situácii sa momentálne krajina nachádza, a dávať pozor, kde sa v krajine pohybovať. To, že je krajina riziková na cestovanie, ale neznamená, že by sa do nej vôbec nemalo cestovať, len treba byť opatrnejší.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Emefka PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.V článku sa po odomknutí dozvieš
- Aké kuriozity zažil v Jemene
- Ako musel prechádzať cez vojenské checkpointy
- Čo ho najviac prekvapilo na Sibíri
- Ako to vyzerá v Rusku
- Ako by popísal ľudí a ich správanie zo spomenutých krajín
- Čomu by sa od nich mohli priučiť Slováci
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity