Turisticky preplnené mestá to už nezvládajú. Obrovské nánosy cestovateľov sa dennodenne vydávajú do svetových metropol a využívajú miestne domy na to, aby sa ubytovali. Booking a Airbnb sú hlavnými sprostredkovateľmi tejto služby, avšak niektoré krajiny sa rozhodli, že sa vzbúria. Okrem toho, že tieto služby majú obrovský potenciál na podvod, majú aj veľký dopad na život miestnych. Ako informuje web Interez, Taliansko prichádza s novým zákonom, ktorý expanzívny turizmus trocha okliešti.
Ako informuje web Euronews, viaceré európske destinácie sa búria proti rozširovaniu ubytovacích zariadení Airbnb. Taliansko je jedným z popredných hráčov tejto vzbury. Začiatkom tohto roka sa totižto obyvatelia miest Rím a Miláno rozhodli, že sabotujú schránky na kľúče k ubytovaniam Airbnb. Niektoré tak skončili poškodené a potreté výkalmi. Miestnym okrem iného prekáža to, že nehnuteľnosti určené na krátkodobý prenájom spôsobujú, že rastú ceny ostatných nehnuteľností.
O akú novinku teda ide? Taliansko rozhodlo, že sa hostia nebudú môcť do Airbnb ubytovania dostať sami. Schránky na kľúče sú totiž po novom považované za bezpečnostnú hrozbu. Ak si teda prenajmeš ubytovanie cez Airbnb alebo Booking, pri ubytovaní musí byť vždy osobne prítomný majiteľ. Ten ti musí odovzdať kľúče.
Taliansko a boj proti zločinu
Taliansko zákon podpísalo ešte 18. novembra, polícia naň však majiteľov ubytovacích jednotiek začína upozorňovať až teraz. Opatrenie by malo zvýšiť bezpečnosť a zredukovať riziko, že sa v nehnuteľnosti ubytuje nebezpečný človek alebo taký, ktorý má väzby na zločinecké organizácie. Úrady taktiež poukazujú na to, že hrozbu môže predstavovať už len to, keď sa v Airbnb ubytuje človek bez toho, aby ho majiteľ mohol vizuálne identifikovať.
Hostia sa po novom jednoducho nebudú môcť samostatne ubytovať v ubytovacích zariadeniach. Majitelia alebo správcovia nehnuteľností sa s hosťami budú musieť stretnúť osobne, aby overili ich doklady totožnosti a vykonali registráciu.
Ešte ale nekončíme. Údaje z dokladov totožnosti musia majitelia zaslať policajným orgánom do 24 hodín od registrácie. Starosta Ríma sa vyjadril, že podľa neho ide o dobrú vec. Vraj okrem toho, že boli schránky na kľúče bezpečnostným rizikom, špatili podľa neho okolie. Dodal, že má v úmysle urobiť všetko pre to, aby tieto zariadenia z ulíc zmizli.