Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 26.5.2024
sk
Dušan
cz
Filip

Cestujúci sa majú naučiť využívať na kratšie trate regionálne vlaky namiesto rýchlikov, hovorí Doležal o novom grafikone

„Viem, že nevyhovieme všetkým, ale je to strategický, koncepčný krok. Tento krok spravili iné krajiny možno desiatky rokov dozadu," uviedol Doležal.


Nový grafikon železničnej dopravy má posilniť regionálnu dopravu. Podľa ministra dopravy a výstavby Andreja Doležala (nom. Sme rodina) cestujúci by sa mali naučiť cestovať na kratšie trate regionálnymi a nie diaľkovými spojmi. Zvykli si totiž využívať rýchliky a expresy na dopravu na krátke vzdialenosti. „Preto aj v grafikone je menej zastávok pri diaľkových spojoch, aby sme zrýchlili diaľkovú dopravu,“ povedal v stredu minister dopravy.

Výmenou za to má byť významne skvalitnená regionálna doprava. „Viem, že nevyhovieme všetkým, ale je to strategický, koncepčný krok. Tento krok spravili iné krajiny možno desiatky rokov dozadu,“ uviedol Doležal. Uvedomuje si, že to možno nevyhovuje všetkým a v takých prípadoch budú musieť zabrať samosprávne kraje, respektíve autobusové spoje.

TASR

Pripravovaný návrh nového cestovného poriadku na železniciach, ktorý začne platiť od polovice decembra tohto roka, vyplýva z Plánu dopravnej obslužnosti. Ten je založený na väčšej efektívnosti verejnej dopravy, vlaky budú podľa ministra dopravy jazdiť tam, kde to má zmysel, a tam, kde je o ne malý záujem, budú jazdiť autobusy. „Komunikovali sme to aj s vyššími územnými celkami, budú sa musieť prispôsobiť s autobusovými spojmi vlakovým a novému grafikonu,“ poznamenal Doležal.

Možno to však bude podľa šéfa rezortu dopravy aj tak celé inak. „Stále rokujeme o návrhu rozpočtu na rok 2023, ešte nepoznám presnú výšku objednávky štátu, resp. koľko si bude môcť spojov štát objednať u národného dopravcu,“ dodal minister.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.