Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 28.11.2022
sk
Henrieta
cz
René
, Renée

Chaos, absurdita, nezmysel. Dadaizmus patrí k najradikálnejším umeleckým smerom histórie

Žiadna logika ani pravidlá! To hlásal dadaizmus.


V histórii umenia nájdeme mnoho rôznych smerov a štýlov, ale len máloktorý bol taký radikálny ako dadaizmus. Odmietol estetiku, krásu či vznešenosť, ktorá sa k umeniu dovtedy viazala, a na piedestál vystavil nezmysel, chaos, absurditu a nihilizmus.

Dadaisti mali zmysel pre škandály a dokázali svoje okolie poriadne provokovať. Ako vlastne tento smer vznikol, čo bolo jeho cieľom a aký mal vplyv na svetové umenie?

Vznik

Dadaizmus (alebo aj Dada) bolo avantgardné umelecké hnutie (jeho zástancovia ho označovali ako antiumenie), ktoré založila skupina výtvarníkov a básnikov v roku 1916. Dokonca máme aj presný dátum a miesto: 5. február v Kabarete Voltaire vo švajčiarskom Zürichu. Jedným z hlavných iniciátorov hnutia bol rumunský básnik Tristan Tzara.

Profimedia

O tom, ako vznikol jeho názov, sa vedú debaty. Buď si slovo dada proste vymysleli, obľúbená je aj historka, že proste náhodne otvorili francúzsko-nemecký slovník a zabodli doň nôž. Čepeľ ukázala práve na slovo Dada, ktoré vo francúzštine znamená hračkárskeho hojdacieho koníka.

Dadaisti sa inšpirovali smermi ako futurizmus, kubizmus či expresionizmus, ale aj autormi, v ktorých videli svojich predchodcov: k nim patrili najmä Arthur Rimbaud či Comte de Lautréamont. Prvý manifest dadaizmu spísal básnik Hugo Ball v roku 1916.

Nech žije anarchia!

Dadaisti odmietli akúkoľvek logiku či plán v umení. Odmietali estetiku, odmietali logiku aj podliezanie čitateľom či divákom. Hlásali radikálnu anarchiu, rozrušovanie akýchkoľvek pravidiel, spontánnosť, nezmysel a absolútnu slobodu. Častý bol aj príklon k nihilizmu a pesimizmu. Prečo?

Dadaizmus sa zrodil z inferna prvej svetovej vojny. Išlo o dovtedy najväčší a najkrvavejší vojnový konflikt, aký ľudstvo zažilo. Dadaisti mali pocit, že všetky tie umelecké reči o vznešenosti človeka a civilizácie sa ukázali ako totálne falošné tvárou v tvár miliónom mŕtvych. Doterajšie umenie dadaisti teda vnímali ako pokrytecké a snobské. Dadaizmom sa snažili poukázať na nezmyselnosť života a kultúry.

Dadaizmus patrí k najradikálnejším umeleckým smerom
Profimedia

„Stratili sme dôveru v našu kultúru. Všetko bolo treba zbúrať,“ vyjadril sa k tomu neskôr Marcel Janco, jeden zo zakladateľov dadaizmu. „Umelecké dielo nesmie byť krásou, pretože tá je mŕtva,“ napísal zase v roku 1918 v manifeste dadaizmu Tzara.

Okrem Janca a Tzaru k hnutiu patrili aj básnici a spisovatelia Hans Arp, Hugo Ball či Walter Serner. Z výtvarníkov môžeme spomenúť Marcela Duchampa, Maxa Ernsta, Mana Raya, Hansa Richtera či Kurta Schwittersa. V ranom období svojej tvorby ním boli ovplyvnení aj Salvador Dalí, André Breton či Philippe Soupault.

Mohlo by ťa zaujímať:

Navždy zmenil tvár literatúry, no svoje dielo nenávidel. Aký bol život Arthura Rimbauda?

Bizarné básne

V roku 1917 bola otvorená galéria Dada a začali vychádzať aj rôzne časopisy. Tie mali väčšinou veľmi krátku životnosť. Na rôznych čítaniach a predstaveniach dochádzalo k roztržkám s divákmi a pohoršeniu. Ale presne o to dadaistom išlo. Nechceli ľudí esteticky povznášať, ale urážať. Práve dadaizmus ale položil základy pre viaceré formy moderného umenia. Napríklad masívne rozšíril a spopularizoval techniku koláže, strihovú techniku v literatúre či zvukovú poéziu.

Hugo Ball sa stal známym pre svoju antipoéziu, ktorú nazval zvukové básne. Tie obsahovali úplne vymyslené slová. Jeho známa báseň Gadji beri bimba napríklad obsahuje takéto verše:

„gadji beri bimba glandridi laula lonni cadori
gadjama gramma berida bimbala glandri galassassa laulitalomini
gadji beri bin blassa glassala laula lonni cadorsu sassala bim
gadjama tuffm i zimzalla binban gligla wowolimai bin beri ban
o katalominai rhinozerossola hopsamen laulitalomini hoooo
gadjama rhinozerossola hopsamen
bluku terullala blaulala loooo“

Pri tvorbe podobných básní sa Ball inšpiroval nezmyselným detským bľabotaním, ale aj rituálmi domorodých národov v Afrike. Básne väčšinou prednášal v bizarnom kostýme a za sprievodu kakofonických zvukov.

Dadaizmus patrí k najradikálnejším umeleckým smerom
Profimedia

Spôsob, ako vytvoriť tú pravú dadaistickú báseň, predstavil Tristan Tzara: „Vezmite si noviny a nožnice. Nájdite v novinách taký rozsiahly článok, akú dlhú chcete mať vašu báseň. Článok vystrihnite. Dôkladne rozstrihajte všetky slová, ktoré článok tvoria, a vložte ich do vrecúška. Jemne zatraste.

Skladajte potom jeden výstrižok za druhým presne v poradí, v akom ste ich vytiahli z vrecka. Svedomito slová opíšte. Báseň sa vám bude podobať. A vedzte, že ste spisovateľ veľmi originálnej a očarujúcej citlivosti, hoci zatiaľ nepochopený ľuďmi.

Sloboda a rebélia

V prípade výtvarného umenia sa najväčšej popularite tešila koláž. Pozostávala z rôznych prevzatých prvkov, výstrižkov z časopisov či novín a vytvárala obrazce, aké človek ešte nikdy nevidel. Dadaisti mali vo zvyku tiež vystavovať v galériách predmety, ktoré pôvodne neboli umelecké.

Patrili sem rôzne nájdené objekty, pričom ten najznámejší sa volá Fontána a predstavuje pisoár. Autorom tohto diela je Marcel Duchamp a položil ním prvý kameň pre neskoršie konceptuálne umenie.

Dadaizmus patrí k najradikálnejším umeleckým smerom
Profimedia

Aj napriek tomu, že aktivity dadaistov vyvolávali vo väčšine ľudí opovrhnutie a znechutenie, smer si našiel mnoho priaznivcov. Tých očarila absolútna sloboda a rebélia, ktorá sa s ním spájala. Dadaizmus teda získaval na popularite a rozšíril sa napríklad aj do Nemecka či Spojených štátov amerických.

Svojich pokračovateľov našiel dadaizmus aj v Československu, napríklad v tvorbe Jiřího Voskovca a Jana Wericha. Z básnikov stojí za zmienku Vítězslav Nezval, resp. aspoň časť jeho tvorby.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť