Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 2.2.2023
sk
Erik, Erika
, Erich
cz
Nela

Chaos, absurdita, nezmysel. Dadaizmus patrí k najradikálnejším umeleckým smerom histórie

Žiadna logika ani pravidlá! To hlásal dadaizmus.


Splynutie so surrealizmom

Svoj vrchol dadaizmus zaznamenal okolo roku 1920, následne ale jeho hviezda začala pohasínať. Dadaistický básnik André Breton totiž prišiel s novým smerom: surrealizmom. Ten nebol ani zďaleka taký deštruktívny ako dadaizmus, ale priamo naň nadväzoval.

Prevzal od neho očarenie iracionalitou, nespútanú fantáziu či automatický spôsob tvorby. Tiež výrazne provokoval a hlásal oslobodenie sa od akýchkoľvek morálnych doktrín, ale zmysel nevidel v nihilizme a zavrhnutí sveta, ale v jeho transformácii na lepšie miesto.

Dadaizmus patrí k najradikálnejším umeleckým smerom
Profimedia

Tristan Tzara sa pôvodne surrealizmu bránil, ale napokon ho prijal za svoj, rovnako ako väčšina umelcov dadaizmu. Neskôr však medzi ním a Bretonom došlo k roztržke a mnoho rokov si nemohli prísť na meno. Tzarova poézia si však po zvyšok jeho života ponechala výrazne surrealistický nádych.

vojnový film, klišé

Odporúčame prečítať:

Nerealistické klišé, s ktorými sa pravidelne stretávame vo vojnových filmoch

Hoci to teda nebol zámer, dadaizmus sa stal jedným z najdôležitejších umeleckých smerov. Paradoxné je to preto, že jeho autori boli vlastne proti umeniu ako takému. „Bol by som sa smial, ak by mi niekto pred štyridsiatimi rokmi povedal, že sa dadaizmus stane predmetom múzejných záujmov, prednášok na Sorbonne a polooficiálnych pôct,“ vyjadril sa Tristan Tzara v roku 1958.

„Je potrebné mať na pamäti, že tieto ‚umelecké diela‘ boli vo svojej dobe len manifestáciou proti umeniu, že neboli na predaj, ani na to, aby sa uchovali. Udivuje ma, že mohli prežiť a dodnes si udržať určitú sviežosť citov, ktorá im stále dáva platnosť…“

Dadaizmus patrí k najradikálnejším umeleckým smerom
Profimedia

Najradikálnejší umelecký smer

Dnes si vývoj moderného umenia bez dadaizmu nedokážeme predstaviť. Nielenže poskytol pôdu pre surrealizmus (ktorý bol rovnako, ak nie ešte významnejší), ale aj pre konceptuálne umenie, pop-art či modernizmus. Inšpirovali sa ním také osobnosti ako beatnici na čele s Allenom Ginsbergom, Williamom S. Burroughsom, konceptualisti, situacionisti, ale napríklad aj slovenskí nadrealisti či českí poetisti. Vzniklo dokonca aj hnutie neo-dadaizmu, ktorému sa darilo najmä v Spojených štátoch.

S dielami niektorých predných dadaistov sme sa mohli stretnúť aj v slovenských či českých prekladoch. V slovenčine vyšla v roku 1948 zbierka Tristana Tzaru Zem na zemi v preklade Pavla Bunčáka (hoci tá spadá skôr do jeho surrealistického obdobia). V češtine vyšla zbierka Slunná silnice samá radost (1946) a výbery z poézie Paměť člověka (1966), Daroval jsem svou duši bílému kameni (2007) a Mluvím já vlci (2017).

Dadaizmus patrí k najradikálnejším umeleckým smerom
Spolek Analogon

Od Huga Balla vyšli v češtine knihy Flametti aneb O dandysmu chudých (2016), Útěk z doby (2016) a Tenderenda fantasta (2016). Za zmienku stojí aj rozsiahly výber z poézie Andrého Bretona Otevřte, to jsem já (2009).


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť