Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 9.1.2025
sk
Alexej
, Alex, Alexia
cz
Vladan, Valtr

Chaos v lekárňach a rady v ambulanciách. Papierové recepty sú späť, týka sa to týchto liekov

Novela zákona zavádza povinné papierové recepty pre nehradené lieky, čo komplikuje život lekárom aj pacientom.


Začiatkom roka 2025 vstúpila do platnosti novela zákona o elektronickom zdravotníctve, ktorá prináša čiastočný návrat k papierovým receptom. Táto zmena sa týka približne 950-tisíc receptov mesačne, ktoré sa presunú z elektronickej do papierovej podoby. Podľa odborníkov ide o významný krok späť v digitalizácii slovenského zdravotníctva. Téme sa venoval aj portál Plus JEDEN DEŇ.

Papierové recepty: Ktorých liekov sa zmena týka?

Papierové recepty sa budú musieť používať pri všetkých liekoch, ktoré nie sú hradené z verejného zdravotného poistenia. Medzi najčastejšie predpisované patria:

  • Antibiotiká ako Uniflox a Trifed
  • Lieky na kašeľ a bežné respiračné ochorenia
  • Antikoncepcia všetkých druhov
  • Anxiolytiká (napríklad Lexaurin)
  • Lieky na cievy (napríklad Detralex)
  • Vakcíny hradené pacientom (Gardasil, Rotarix)
  • Lieky predpisované nezmluvnými lekármi

Problémy a reakcie zdravotníckej obce

Situácia prináša závažné komplikácie pre všetky zúčastnené strany. Farmaceuti hlásia výrazný nárast konfliktných situácií v lekárňach, keďže pacienti sa dožadujú liekov bez receptov. Problematické je aj to, že prestali fungovať opakované elektronické recepty z minulého roka.

„Stratíme prehľad o interakciách liekov, čo môže byť nebezpečné pre pacientov,“ upozorňuje doktorka Nora Majtánová z Očnej kliniky SZU. Systém eReceptov totiž dokázal upozorniť na potenciálne nebezpečné kombinácie liekov a zabránil tak možným zdravotným komplikáciám.

Slovenská lekárska komora označila túto zmenu za významné ohrozenie bezpečnosti pacientov. „Elektronický systém umožňoval lekárom okamžitý prehľad o všetkých predpísaných liekoch, čím sa predchádzalo nežiaducim interakciám,“ vysvetľuje prezident Asociácie súkromných lekárov SR Marián Šóth.

Shutterstock

Ministerstvo zdravotníctva v reakcii na vzniknutú situáciu prisľúbilo, že do konca marca 2025 iniciuje legislatívny proces na nápravu. Zdravotné poisťovne aj NCZI intenzívne pracujú na riešení, ktoré by minimalizovalo negatívne dopady na pacientov a zdravotníkov.

Problematická je aj skutočnosť, že nové nariadenie prišlo bez dostatočnej prípravy. „Išlo o absolútne nepripravený legislatívny zámer, ktorý polhodinu pred hlasovaním nemal šancu nikto poriadne prečítať,“ kritizuje situáciu Martin Kultan, riaditeľ Zdravotnej poisťovne Dôvera.

V súčasnosti tak musia pacienti pri predpisovaní nehradených liekov navštíviť lekára osobne, čo značne zaťažuje ambulancie a predlžuje čakacie doby. Táto situácia je obzvlášť komplikovaná pre chronických pacientov a seniorov.

Mohlo by ťa zaujímať:

Slovensko sa vracia do minulosti. Elektronické recepty od januára končia pre tisíce pacientov


Tagy:

Henrieta Balázsová
Žijem s novinárskym perom v ruke a nebojím sa ponoriť do rôznorodých tém. Od aktuálneho diania cez záhadné kriminálne prípady až po fascinujúce zákutia ľudskej psychiky - všetko je pre mňa inšpiráciou.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.