Začiatkom roka 2025 vstúpila do platnosti novela zákona o elektronickom zdravotníctve, ktorá prináša čiastočný návrat k papierovým receptom. Táto zmena sa týka približne 950-tisíc receptov mesačne, ktoré sa presunú z elektronickej do papierovej podoby. Podľa odborníkov ide o významný krok späť v digitalizácii slovenského zdravotníctva. Téme sa venoval aj portál Plus JEDEN DEŇ.
Papierové recepty: Ktorých liekov sa zmena týka?
Papierové recepty sa budú musieť používať pri všetkých liekoch, ktoré nie sú hradené z verejného zdravotného poistenia. Medzi najčastejšie predpisované patria:
- Antibiotiká ako Uniflox a Trifed
- Lieky na kašeľ a bežné respiračné ochorenia
- Antikoncepcia všetkých druhov
- Anxiolytiká (napríklad Lexaurin)
- Lieky na cievy (napríklad Detralex)
- Vakcíny hradené pacientom (Gardasil, Rotarix)
- Lieky predpisované nezmluvnými lekármi
Problémy a reakcie zdravotníckej obce
Situácia prináša závažné komplikácie pre všetky zúčastnené strany. Farmaceuti hlásia výrazný nárast konfliktných situácií v lekárňach, keďže pacienti sa dožadujú liekov bez receptov. Problematické je aj to, že prestali fungovať opakované elektronické recepty z minulého roka.
„Stratíme prehľad o interakciách liekov, čo môže byť nebezpečné pre pacientov,“ upozorňuje doktorka Nora Majtánová z Očnej kliniky SZU. Systém eReceptov totiž dokázal upozorniť na potenciálne nebezpečné kombinácie liekov a zabránil tak možným zdravotným komplikáciám.
Slovenská lekárska komora označila túto zmenu za významné ohrozenie bezpečnosti pacientov. „Elektronický systém umožňoval lekárom okamžitý prehľad o všetkých predpísaných liekoch, čím sa predchádzalo nežiaducim interakciám,“ vysvetľuje prezident Asociácie súkromných lekárov SR Marián Šóth.
Ministerstvo zdravotníctva v reakcii na vzniknutú situáciu prisľúbilo, že do konca marca 2025 iniciuje legislatívny proces na nápravu. Zdravotné poisťovne aj NCZI intenzívne pracujú na riešení, ktoré by minimalizovalo negatívne dopady na pacientov a zdravotníkov.
Problematická je aj skutočnosť, že nové nariadenie prišlo bez dostatočnej prípravy. „Išlo o absolútne nepripravený legislatívny zámer, ktorý polhodinu pred hlasovaním nemal šancu nikto poriadne prečítať,“ kritizuje situáciu Martin Kultan, riaditeľ Zdravotnej poisťovne Dôvera.
V súčasnosti tak musia pacienti pri predpisovaní nehradených liekov navštíviť lekára osobne, čo značne zaťažuje ambulancie a predlžuje čakacie doby. Táto situácia je obzvlášť komplikovaná pre chronických pacientov a seniorov.